Chcą tchnąć nowe życie w pałac Tarnowskich

Jest szansa, że po latach pałac Tarnowskich odzyska swój dawny blask. Budynek mieszczący się przy ul. Szlak ma nowego właściciela – została nim Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, które planuje przekształcić pałac w obiekt edukacyjny i przenieść tam mieszczącą się dziś na ul. Westerplatte Wyższą Szkołę Europejską im. Tischnera. Remont może ruszyć lada moment.

Przekształcenie budynku na potrzeby uczelni i doprowadzenie go do dawnej świetności nie będzie łatwe. Przez lata odkąd z pałacu wyprowadzili się dziennikarze Radia Kraków (w 1998 roku, przyp. red.), pałac miał kilku właścicieli, ale głównie zajmowali się nim bezdomni, którzy urządzili tam prawdziwą noclegownię.

Efekt wieloletnich zaniedbań jest taki, że pałac Tarnowskich jest kompletną ruiną, która w środku straszy odpadającymi tynkami i zdewastowaną instalacją wodną i elektryczną. WSE, która jest nowym właścicielem patrzy jednak w przyszłość optymistycznie i zapowiada, że odnowi budynek. Według wstępnych szacunków całość inwestycji pochłonie około kilkunastu milionów złotych.

Do wojewódzkiego konserwatora zabytków trafił już komplet dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia prac renowacyjnych. Decyzja zapadnie szybko, bo sam konserwator nie ukrywa, że z zabytkowego XV-wiecznego pałacu, który należał do rodziny Montelupich, pozostało już niewiele. Budynek był wielokrotnie przebudowywany (ostatni raz w XIX wieku przez rodzinę Tarnowskich), więc ograniczenia nałożone na nowego właściciela w kontekście przebudowy, nie powinny być zbyt rygorystyczne.

Częścią pałacu jest również mieszczący się z tyłu budynku amfiteatr, który uczelnia również planuje wykorzystać. O to będzie jednak zdecydowanie trudniej. Część amfiteatru znajduje się bowiem na terenie zarządzanym przez księży salwatorianów, którzy jak informowaliśmy na KRKnews.pl, mimo usilnych prób urzędników, nie zgodzili się na przekazanie parku Jalu Kurka we władanie miasta, które planowało rewitalizację i otwarcie parku dla krakowian.

(pt)

fot. Jan Lorek

Najnowsze

Co w Krakowie