Zwalczą paraliż miasta tanim biletem MPK?

Krakowianie w czasie Światowych Dni Młodzieży mogą zapomnieć o darmowej komunikacji miejskiej. Krakowskie MPK przygotowuje jednak specjalny bilet okazjonalny, który będzie uprawniał do podróżowania tramwajami i autobusami od 26 do 31 lipca, a wszystko w cenie 15 złotych!

Kilka tygodni temu wojewoda Józef Pilch zwrócił się do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz miejskich radnych z pomysłem udostępnienia w czasie Światowych Dni Młodzieży darmowej komunikacji miejskiej i to zarówno dla pielgrzymów, jak i mieszkańców Krakowa.

Pomysł okazał się być jednak niezwykle drogi. ZIKiT wyliczył, że koszt utrzymania darmowej komunikacji miejskiej przy dodatkowym obciążeniu spowodowanym ruchem pielgrzymkowym, wyniósłby ok. 22 mln złotych. Dodatkowym problemem byłaby konieczność zwrotu części pieniędzy osom, które zarejestrowały się w systemie Komitetu Organizacyjnego i wykupiły specjalne pakiety pielgrzyma zawierające bilet uprawniający do korzystania z krakowskiej komunikacji miejskiej.

Urzędnicy wpadli na pomysł, jak zachęcić mieszkańców do przesiadania się z samochodów do tramwajów i komunikacji miejskiej. Wspólnie z MPK przygotowali projekt specjalnego biletu, który będzie kosztował tylko 15 złotych i pozwoli na korzystanie z komunikacji miejskiej w czasie trwania ŚDM, a więc w terminie 26-31 lipca. Normalnie za bilet siedmiodniowy krakowianie muszą zapłacić 48 złotych, dzięki nowemu rozwiązaniu mogą zaoszczędzić 33 złote.

To nie tylko ukłon w kierunku krakowian, ale również ułatwienie dla miejskich służb i próba uniknięcia paraliżu komunikacyjnego na ulicach Krakowa. Nie od dziś wiadomo bowiem, że w czasie Światowych Dni Młodzieży w stolicy Małopolski będą obowiązywały specjalne strefy ograniczonego ruchu. Przemieszczanie się pomiędzy strefami samochodem, będzie wiązało się z ogromnymi utrudnieniami, korkami i koniecznością posiadania specjalnych wjazdówek o których więcej pisaliśmy tutaj.

Decydujący głos w kwestii wprowadzenia bilety okazjonalnego należy jednak do krakowskich radnych. Urzędnicy liczą, że radni poprą ich pomysł, a mieszkańcy zdecydują się na zakup wartego 15 złotych biletu. Warto zaznaczyć, że bilet będzie ważny zarówno w dzień, jak i w nocy. W dodatku będziemy mogli korzystać ze wszystkich linii I oraz II strefy.

(pt)

5 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie