Chcesz zobaczyć, jak wygląda hotel Cracovia w środku? Dziś masz szansę!

fot. Zetpe0202 / wikimedia

Po raz pierwszy od wielu lat krakowianie i turyści będą mogli wejść do budynku dawnego hotelu Cracovia! W piątek (19 maja) o godzinie 18 będzie można zobaczyć tam wystawę „Cracovia – więcej niż hotel. Ceramika, szkło, ubiory”. Gmach zostanie otwarty dla zwiedzających z okazji Nocy Muzeów.

Odwiedzający będą mogli zobaczyć między innymi manekiny gości hotelowych, ubranych w nieco teatralne stroje projektu Jerzego Antkowiaka, dyrektora artystycznego „Mody Polskiej”. Do architektury i słynnych mozaik nawiąże pokaz ceramiki z lat 60. XX wieku. Największą atrakcją będzie jednak możliwość zobaczenia samego wnętrza Cracovii z jej imponującym marmurowym holem ozdobionym tzw. „złotą mozaiką”, dekoracją ułożoną ze złoconych płytek ceramicznych projektu Krystyny Zgud-Strachockiej, oraz fryzem „Miasta” zaprojektowanym przez Helenę i Romana Hussarskich, który został specjalnie odsłonięty przez MNK na tę okazję.

O godz. 19.15 i 20.00 Muzeum zaprasza na spotkania przybliżające tematykę wystawy i historię budynku. Podczas pierwszego kustosz Joanna Kowalska opowie o modzie schyłku PRL i niezwykłych projektach Jerzego Antkowiaka. Drugie, prowadzone przez kustosz Bożenę Kostuch, poświęcone będzie mozaikowym i ceramicznym dekoracjom słynnego budynku.

Na odrębnej ekspozycji można będzie się zapoznać z pomysłami studentów wydziałów architektury i młodych projektantów z całej Polski na zagospodarowanie budynku Cracovii. To efekt warsztatów przygotowanych przez miesięcznik „Architektura – Murator” i prowadzonych przez światowej sławy architekta hiszpańskiego Fernando Menisa, znanego w Polsce m.in. z realizacji Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu. MNK jest oficjalnym partnerem warsztatów.

Pierwszą wystawę we wnętrzach Cracovii będzie można oglądać do 4 czerwca bieżącego roku. Warto pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa goście zobaczą tylko kilka hotelowych pomieszczeń.

(ip)

Zdjęcie tytułowe:  Zetpe0202 / wikimedia

Zobacz także:

Przed nami 14. Noc Muzeów. „Dama z Gronostajem” już czeka

 

Zobacz także