Chłopiec niemal zginął pod kołami ciężarówki. Mrożący krew w żyłach film – ku przestrodze [wideo]

Było o krok od tragedii. Ten chłopiec miał gigantyczne szczęście, że nie zginął na przejściu dla pieszych. Film, który zaraz zobaczycie, umieszczamy tutaj ku przestrodze – zarówno dla pieszych jak i kierowców.

Nagranie dostali policjanci z małopolskiej drogówki na skrzynkę „Stop agresji drogowej” (http://malopolska.policja.gov.pl/pl/content/stop-agresji-drogowej).

– Materiał filmowy, jest każdorazowo analizowany przez policjantów ruchu drogowego, a wobec popełniających wykroczenia stosowane są środki przewidziane prawem. Tak będzie również w przypadku naruszenia prawa przez kierującego pojazdem marki Ford – mówi nam Sebastian Gleń z małopolskiej policji.

Niezastosowanie się do znaku poziomego P-4 „linia podwójna ciągła” to naruszenie art. 92 par 1 kodeksu wykroczeń. Według taryfikatora jest za to przewidziany mandat karny w wys. 200 zł i 5 pkt karnych, chyba że sporządzony będzie wniosek o ukaranie do sądu  – wówczas karą za wykroczenie może być grzywna do 5000 złotych.

Warto zwrócić uwagę na postawę chłopca, który nie stosując się do przepisów o ruchu pieszych próbował przebiec na drugą stronę jezdni. – Wbiegł on na przejście dla pieszych zza przeszkody, nie rozglądając się czy coś nie nadjeżdża. Można przypuszczać, że tylko dzięki upadkowi nie został potrącony przez samochód. Ten materiał filmowy powinien być przestrogą przed niebezpiecznymi zachowaniami na drodze, tak dla kierujących jak i pieszych – mówi nam Gleń.

– Zwracamy się z apelem do rodziców, opiekunów oraz pedagogów aby uczulali najmłodszych uczestników ruchu drogowego na takie zagrożenia. Policjanci na spotkaniach edukacyjnych w placówkach oświatowych szczególną uwagę zwracają na zachowanie pieszych. Przypominają podstawowe zasady poruszania się po drogach – dodaje.

Tylko od 1 do 31 stycznia 2019 roku na terenie województwa małopolskiego doszło do 117 wypadków, w których 9 osób poniosło śmierć, a 120 zostało rannych. Porównując te dane z analogicznym okresem roku ubiegłego odnotowano spadek wypadków o 123, tj. o 51 %; spadek zabitych o 15, tj. o 62,5 % oraz o 136 mniej osób rannych  w wypadkach, co stanowi 53 %.

Przedstawiając te dane liczbowe można powiedzieć, że styczeń 2019 roku był znacznie bezpieczniejszy na małopolskich drogach niż styczeń roku ubiegłego. Największy spadek odnotowano w liczbie osób zabitych, tj. z 24 na 9.

Pierwszy miesiąc tego roku był również bezpieczniejszy dla pieszych, bowiem zginęło ich o 11 mniej niż w styczniu 2018 roku, (tj. z 17 do 6), co daje blisko 65 % spadek. 

Najnowsze

Co w Krakowie