Chrystus Królem i Panem. Tłumy i utrudnienia w Łagiewnikach

fot. Zygmunt Put Zetpe0202 / wikipedia

Głębokie zjednoczenie z Bogiem oraz uznanie go za swojego Króla i Pana zakończy obchody Roku Miłosierdzia. Uroczystości, w których udział weźmie między prezydent Andrzej Duda, odbędą się w sobotę w Łagiewnikach. Do sanktuarium Bożego Miłosierdzia przybędą też tłumy pielgrzymów z całej Europy, a nawet z USA i Kanady. Będą spore utrudnienia w ruchu.

W najbliższą sobotę w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach zostanie dokonany Jubileuszowy Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana. Trwają intensywne przygotowania do tej uroczystości kończącej w Polsce obchody Jubileuszu Miłosierdzia.

Łagiewnicka bazylika zostanie otwarta w sobotę o godz. 8:00, a do środka zostaną wpuszczeni przedstawiciele poszczególnych diecezji ze specjalnymi biletami. Od tej godziny będzie również można skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. O godz. 10.00 rozpocznie się nabożeństwo o Bożym miłosierdziu, które będzie skoncentrowane wokół krzyża. Po nim konferencję wygłosi biskup Roman Pindel z diecezji bielsko-żywieckiej. Na godz. 12.00 zaplanowano uroczystą Mszę św., której przewodniczyć będzie kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Punktem wieńczącym uroczystości będzie adoracja Najświętszego Sakramentu, w czasie której arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wraz z wiernymi wypowie Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana.

„W Roku Jubileuszowym 1050-lecia Chrztu Polski, w roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, oto my, Polacy, stajemy przed Tobą [wraz ze swymi władzami duchownymi i świeckimi], by uznać Twoje Panowanie, poddać się Twemu Prawu, zawierzyć i poświęcić Tobie naszą Ojczyznę i cały Naród” – brzmi początek aktu.

Więcej tramwajów

Organizatorzy spodziewają się zwiększonego zainteresowania pasażerów transportem zbiorowym. W celu ułatwienia dojazdu wiernych zostanie wzmocniona oferta Komunikacji Miejskiej w Krakowie, która funkcjonować będzie według następującego porządku:

  • linia 8 – kursować będzie ze zwiększoną częstotliwością do 10 minut (w godz. 8:00 – 15:00);
  • linia 10 – w godzinach 8:00 – 15:00 wszystkimi kursami zostanie przedłużona do Borku Fałęckiego;
  • linia 19 – kursować będzie według zmienionego rozkładu jazdy.

W przypadku utrudnień w kursowaniu linii autobusowych w rejonie Centrum Jana Pawła II, linie 104, 135, 224 będą nawracać na rondzie (w rejonie skrzyżowania ulic: Totus Tuus i św. Brata Alberta) przed wjazdem pod Centrum JP II.

Co ważne, mieszkańcy muszą się spodziewać wyłączenia przez policję części ulic z ruchu w przypadku dużej liczby uczestników.

(ip)

fot. Zygmunt Put Zetpe0202 / wikipedia

Zobacz także