Brakuje wolontariuszy. Biskupi apelują

Musisz przeczytać

Kolejny już raz przesunięty został termin nadsyłania zgłoszeń przez kandydatów na wolontariuszy podczas Światowych Dni Młodzieży, które w lipcu odbędą się w Krakowie. Osoby, które chcą pomoc organizatorom wydarzenia, mogą się rejestrować do końca maja. O ile termin znowu nie zostanie przesunięty, bo chętnych brakuje. O udział w ŚDM zaapelowali wczoraj biskupi. Ale być może problemem jest to, że za wolontariat trzeba… zapłacić.

Pierwotnie, termin zgłoszeń minął wraz z końcem marca, a został przedłużony do ostatniego dnia kwietnia. Teraz organizatorzy raz jeszcze chcą dać szanse tym, którzy się wahają czy zostać wolontariuszami i czekają na ich zgłoszenia do końca maja. Mają nadzieję, że do pomocy zgłoszą się głównie mieszkańcy Krakowa i okolic, bo właśnie osób z Archidiecezji Krakowskiej brakuje najbardziej.

„To kuriozalne”

Wymagania? Pełnoletność i… opłata. – To kuriozalne, że za wolontariat trzeba płacić – grzmią młodzi ludzie. Wielokrotnie, także na naszych łamach i naszym profilu na Facebooku pisali, że to skandal. – Płacenie za wolontariat wypacza całą ideę – stwierdziła Ani.

Tymczasem przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego tłumaczą, że wolontariusze, owszem, muszą zapłacić, ale mniej niż pozostali zarejestrowani uczestnicy.

Biskupi na pomoc

Niestety takie tłumaczenia nie przekonują potencjalnych chętnych. Komitetowi Organizacyjnemu na pomoc ruszyli więc biskupi, którzy zaapelowali o udział w ŚDM.

– Was również nie może zabraknąć! Bądźcie obecni na Campus Misericordiae, podczas spotkania z Jezusem Miłosiernym we wspólnocie młodych, której przewodnikiem będzie papież Franciszek. Podzielcie się z waszymi rówieśnikami z całego świata świadectwem żywej wiary, radości i miłosierdzia, przyjaźni i pokoju. Krakowskie Błonia i Pole Miłosierdzia są otwarte dla wszystkich, również dla tych, którzy nie dopełnią rejestracji – napisali w komunikacie wydanym po obradach rady biskupów diecezjalnych na Jasnej Górze.

– Drodzy rodzice, duszpasterze, wspólnoty parafialne: pomóżcie swojej młodzieży dotrzeć do Krakowa! Niech ostatnie miesiące przygotowań do Światowych Dni Młodzieży staną się dla nas wszystkich czasem ogromnej mobilizacji, intensywnej modlitwy i radości oczekiwania na nowy powiew Ducha w polskim Kościele – apelują duchowni.

Spotkanie z papieżem

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie rozpoczną się 27 lipca i potrwają do 31 lipca. Wolontariusze przyjadą jednak do stolicy Małopolski nieco wcześniej.  18 lipca rozpocznie się bowiem szkolenie na temat programu wydarzenia, komunikacji, bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego i pierwszej pomocy.

A na koniec ŚDM (31 lipca), wszyscy zarejestrowani wolontariusze będą mogli się spotkać z papieżem Franciszkiem w Tauron Arenie Kraków.

(lm)

 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca