Co dalej z Wisłą? Boniek reaguje

– Zwracam się z apelem do środowiska krakowskiego, krakowskich biznesmenów, dobrze sytuowanych osób, którym los Wisły leży na sercu. Nie czekajcie z założonymi rękoma. Pomnik łatwo się burzy, a trudniej się go stawia na nowo – napisał w świadczeniu prezes PZPN Zbigniew Boniek. To reakcja na wczorajsze oświadczenie Marka Citki i dzisiejszy wywiad nowego właściciela Wisły Jakuba Maresińskiego.

Citko w oświadczeniu napisał, że nie będzie firmował swoim nazwiskiem tego, co dzieje się w Wiśle i rezygnuje z pracy w klubie (tutaj). Natomiast dziś Maresiński udzielił wywiadu, w którym stwierdził, że były piłkarz chciał przejąć sto procent udziałów (tutaj).

Poniżej prezentujemy pełną treść oświadczenia prezesa PZPN Zbigniewa Bońka.

Z wielkim zaniepokojeniem przyglądam się sytuacji, w jakiej znalazła się Wisła Kraków. Polska piłka nożna potrzebuje tak wielkich klubów, jak Wisła, w dobrej kondycji na poziomie Ekstraklasy.

Chciałbym, aby polska piłka nożna była środowiskiem osób godnych zaufania i wydaje mi się, że przez lata robiliśmy wszystko, by iść we właściwym kierunku. Ubolewam nad tym, ale przecież prawo pozwala sprzedać prywatny klub w dowolne ręce, a my – jako związek – mamy obowiązek takie transakcje przyjąć do wiadomości. To właśnie zrobiła Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN, która wysłuchała, kto kupił Wisłę Kraków i to zarejestrowała. Osobiście mam jednak wątpliwości, czy przyszłość „Białej Gwiazdy” będzie dla nowych właścicieli klubu do udźwignięcia.

Intencją Polskiego Związku Piłki Nożnej nie jest i nigdy nie będzie doprowadzenie do tego, by Wisła Kraków nie występowała w Ekstraklasie. Wręcz przeciwnie – nasze organy licencyjne funkcjonują w taki sposób, by szukać dla klubu ratunku do końca, a nie pogrążać go. Historia pokazuje jednak, że nie zawsze jest to możliwe i na sam koniec liczą się przepisy, które trzeba respektować.

Zwracam się z apelem do środowiska krakowskiego, krakowskich biznesmenów, dobrze sytuowanych osób, którym los Wisły leży na sercu. Nie czekajcie z założonymi rękoma. Pomnik łatwo się burzy, a trudniej się go stawia na nowo.

Zbigniew Boniek, Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej

(ip)

Najnowsze

Co w Krakowie