Co dziś dzieje się w Krakowie? Mamy spis imprez!

Kino, teatr, a może jeszcze coś innego? Portal krakow.pl tradycyjnie przygotował spis kulturalnych wydarzeń, które dziś odbędą się w Krakowie. Sprawdźcie!

To będzie niezwykły koncert w niezwykłym miejscu! O godz. 15.00 pod kopcem Kościuszki wystąpi norweska orkiestra dęta Nybo Brass. Plenerowy występ muzyków potrwa około 45 minut. Muzycy grają m.in. na trąbkach, kornetach, barytonach, puzonach, gitarach basowych i instrumentach perkusyjnych. Orkiestra ma w swoim repertuarze muzykę rozrywkową, klasyczną i filmową, a także wesołe marsze, hymny oraz pieśni religijne. Orkiestra dęta Nybo Brass powstała w 1988 roku, zespół tworzy 35 osób, których połączyła wspólna pasja. Nybo Brass ma za sobą koncerty w całej Europie, kilkukrotnie występowali też w Polsce. Muzycy chętnie grają charytatywnie w różnego rodzaju instytucjach.

Pani de Verquin ma problemy. Atrakcyjna, wyzwolona wdowa najlepsze lata ma już za sobą – pozbawiona rodzinnego majątku przez brata, szybko roztrwoniła odziedziczone po mężu pieniądze. Teraz jest zależna od swojego wpływowego protektora – Pułkownika. To z jego nakazu, w jej arystokratycznym salonie urządzane są spotkania młodych żołnierzy i zagubionych panienek z dobrego domu. Tu spotkają się młodzi kochankowie – Florville i Senneval. Czy w miejscu takim jak to może narodzić się miłość zdolna pokonać wszelkie przeciwności? Artyści Teatru74 biorą na warsztat utwór „Florville i Courval, czyli fatalizm” z tomu „Zbrodnie miłości” – mało znane opowiadanie skandalizującego Markiza de Sade. Jeżeli macie ochotę zobaczyć ten spektakl w reżyserii Błażeja Tokarskiego nie może Was zabraknąć Pod Jaszczurami na Rynku Głównym 8. Początek o godz. 18.00.

„Wszystko o mojej matce” – najnowszy spektakl Łaźni Nowej – tytułem nawiązuje do filmu Almodóvara, nie jest jednak jego teatralną adaptacją. Bardzo osobisty, intymny projekt teatralny Michała Borczucha oraz Krzysztofa Zarzeckiego inspirowany jest postaciami zmarłych matek obu artystów i próbą opowiedzenia historii ich losów i chorób. Studium odchodzenia rodzica, momentami nawet fascynacja jego chorobą, a w tle przemiany społeczno-polityczne w Polsce: to wszystko znajdziemy w spektaklu „dorosłych synów i półsierot, którzy mają do dyspozycji jedynie strzępy pamięci”. Początek o godz. 19.00 Teatrze Łaźnia Nowa na os. Szkolnym 25.

O godz. 18.00 w Krakowskim Forum Kultury przy ul. Mikołajskiej 2 odbędzie się spotykanie literackie wokół książki „ZŁOTE LATA. Mój Teatr Stary 1970-2013” z udziałem autora Leszka Piskorza. Dzięki tej książce niejednej osobie zakręci się łza w oku. Jest to wnikliwy zapis wspaniałego zjawiska jakim był Stary Teatr w swoim „złotym okresie”. Możemy poznać nie tylko co wydarzyło się na scenie, ale też i to co ulotne i zapomniane – życie zakulisowe teatru. Leszek Piskorz przedstawia całą plejadę wspaniałych aktorów, reżyserów oraz ludzi współtworzących teatr z ich zaletami, a czasem z lekką ironią i przywarami. Wielu cudownych kolegów odeszło na zawsze. Powoli pamięć o nich blaknie. Autor sprawia, że cała barwna paleta barwnych ciekawych i wybitnych osobowości odżywa na nowo.

„Amore – mój hołd dla miłości” to hołd, który Andre Rieu swojej miłości do muzyki i obu moim rodzinom – żonie i dzieciom oraz Orkiestrze Johanna Straussa, z którą występuję już ponad 30 lat. Koncerty, które odbywają się w Maastricht, skąd pochodzi André, są prawdziwą gratką dla melomanów. Co roku fani ze wszystkich zakątków świata zbierają się, żeby zobaczyć, jak André występuje w malowniczej scenerii średniowiecznego rynku ze swoją Orkiestrą Johanna Straussa, sopranistkami, tenorami i innymi wyjątkowymi gośćmi. To niezwykłe przeżycie dla osób w każdym wieku, pełne wzruszeń, humoru i zabawy można będzie zobaczyć o godz. 19.00 w Multikinie na ul. Dobrego Pasterza 128.

Filmy z repertuaru Kina Pod Baranami można teraz zobaczyć także w sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki! Już dziś o godz. 18.45 zobaczymy „Zimną wojnę” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Twórca nagrodzonej Oscarem „Idy” przeniósł widzów tym razem do lat 50. i 60. XX wieku, stalinowskiej Polski i budzącej się do życia Europy. Na tym tle rozgrywa się historia wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być ze sobą i jednocześnie nie mogą bez siebie żyć. Jednym z głównym bohaterów filmu jest… muzyka, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku. Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

ip, krakow.pl

zdjęcie tytułowe / fot. Pixabay

Najnowsze

Co w Krakowie