Co łączy Leonardo da Vinci z Krakowem? Dziś rocznica śmierci geniusza

fot. mnk.pl

Leonardo da Vinci jest uznawany za jednego z największych geniuszów w historii ludzkości. Dzisiaj obchodzimy jego 500. rocznicę śmierci. Jeden z jego najbardziej znanych obrazów możecie obejrzeć w Gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie. 

Najsłynniejszy Włoch urodził się w 1452 roku w Anchiano. Był m.in. architektem, odkrywcą, filozofem, matematykiem czy geologiem. Zajmował się każdą dziedziną sztuki. Jest archetypem „człowieka renesansu”. Leonardo da Vinci wyprzedzał swoje czasy. Wymyślił czołg oraz śmigłowiec. 

Geniusz namalował tylko 22 obrazy w tym m.in. Ostatnią Wieczerzę czy Mona Lisę. Jedno z dzieł znajduje się w Krakowie. Jest to Dama z Gronostajem, która od 2016 roku znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego. Portret został namalowany w latach 1488-1490. Dzieło przedstawia kochankę księcia Ludwika Sforzy, Cecylię Gallerani. 

Gronostaj jest symbolem księcia Ludwika Sforzy. W czasie malowania portretu prowadzono pertraktacje w sprawie mariażu arystokraty z Beatrice d’Este. Cecylia nie mogła zostać sportretowana razem z kochankiem, więc prawdopodobnie książę został zastąpiony przez łasiczkę. Gronostaj jest także symbolem rozwiązania, więc może być symbolem ciąży Cecylii.

Obraz zakupił książę Adam Jerzy Czartoryski w 1788 roku. Miał być to dar dla matki, Izabeli. Początkowo portret był wystawiany w Domu Gotyckim na Puławach, ale w czasie powstania listopadowego trafił do Paryża. Dama z łasiczką trafiła do Krakowa dopiero w 1880 roku.

Obraz został zagrabiony przez okupantów niemieckich podczas II Wojny Światowej. Wrócił do Krakowa ponownie w 1946 roku. Do 2016 roku Dama z gronostajem należała do Fundacji Książąt Czartoryskich. Została odsprzedana razem z nieruchomościami za 100 mln euro. 

W 2017 roku został sprzedany inny obraz Leonarda da Vinci – Salvador Mundi. Nowy właściciel dzieła musiał zapłacić aż 450,3 mln dolarów. 

 

Zobacz także