„Rada„Rada„Rada
„Rada„Rada„Rada

Co może uratować życie rowerzyście? [video]

Musisz przeczytać

Rehabilitacja po Covidowa
Rehabilitacja po Covidowa

Słoneczna pogoda zachęca rowerzystów do wycieczek i relaksu. Policja przypomina o prawidłowym wyposażeniu rowerów. Światła, dzwonek, hamulec,odblaskowe elementy nie tylko uchronią cię przed kłopotami przy kontroli, ale przede wszystkim mogą uratować życie.

Pora roku wciąż sprzyja użytkownikom jednośladów jednak dni stają się krótsze i pogarsza się widoczność, co ma duży wpływ na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu – ostrzegają policjanci. I podają tragiczne statystki.

Od początku roku w Polsce doszło do 2691 wypadków drogowych z udziałem rowerzystów, w których śmierć poniosło 170 kierujących rowerami, a 2448 zostało rannych. Najwięcej poszkodowanych to osoby powyżej 60-tego roku życia.Niezależnie od wieku, każdy rowerzysta dla własnego bezpieczeństwa, powinien zadbać o to, aby być widocznym dla innych uczestników ruchu. Kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, choć nie są obowiązkowe ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w warunkach złej widoczności Bezpieczeństwo rowerzysty zależy też od stanu technicznego roweru i jego wyposażenia – ostrzegają policjanci.

Prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać:

• z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające);

• z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające);

• co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;• dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

– Korzystając z roweru zawsze należy pamiętać o obowiązujących przepisach. Ważne jest, aby rowerzyści, gdy tylko jest to możliwe, poruszali się po drogach rowerowych. Rowerzystę obowiązuje podczas jazdy zakaz korzystania z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręce – przypominają mundurowi.

Do większości zdarzeń, w których poszkodowani są użytkownicy jednośladów, przyczyniają się kierujący samochodami osobowymi. W dużej mierze wypadki te powstają z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowego wyprzedzania. A do wypadków, których sprawcami są rowerzyści, dochodzi głównie na skutek nieustąpienia pierwszeństwa innym kierującym oraz podczas nieprawidłowo wykonywanego manewru skrętu.

(red)

Harder
Harderfit
- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca