Co za pomysł naukowców Politechniki! Zamieszkamy, gdzie zechcemy? [zdjęcia]

Ha! To byłoby coś! Nie musisz mieć działki, a mieszkasz tam, gdzie zaprowadzi Cię wyobraźnia. Naukowcy z Zakładu Budownictwa i Fizyki Budowli Politechniki Krakowskiej pracują nad energooszczędnym domem na kołach.

To innowacyjny produkt, nad którym naukowcy pracują wspólnie ze specjalistami z firmy MICCO w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój – Bony na innowacje dla MŚP. Prototyp domu, którego konstrukcję oraz energooszczędne rozwiązania, zaprojektowali eksperci z PK właśnie stanął na terenie kampusu głównego PK, gdzie będzie poddany specjalistycznym testom. 

Łatwy transport

Politechnika Krakowska bierze udział w realizacji projektu „Opracowanie innowacyjnej konstrukcji mobilnych domów i metody ich produkcji”,  w ramach którego realizuje zadania badawcze na potrzeby podkarpackiej firmy Micco.

– Przedmiotem Bonu jest oryginalny,  całościowy projekt mobilnego domu, spełniającego wymagania funkcjonalne, wytrzymałościowe i termoizolacyjne stawiane budynkom mieszkalnym przez polskie prawo budowlane. Jedyną różnicą w stosunku do budynków tradycyjnych są wymiary domów na kołach, narzucone ograniczeniami dotyczącymi ich transportowania po polskich drogach – mówi dr hab. inż. Tomasz Kisilewicz z Zakładu Budownictwa i Fizyki Budowli Politechniki Krakowskiej.

Prace nad polskim, energooszczędnym domem mobilnym zaczęły się w Zakładzie Budownictwa i Fizyki Budowli PK od zaprojektowania układu funkcjonalnego budynku, który niezależnie od ograniczeń  wymiarowych, ma w komfortowy sposób spełniać wymagania kilku mieszkańców.

Projektanci PK przygotowują różne wersji mobilnego domu – o długościach 6, 9 i 12 m oraz szerokości  3,6 m. – Oprócz najprostszej wersji pojedynczego zamkniętego domku, projekt obejmuje rozwiązania pozwalające na zestawienie dwóch segmentów pod kątem prostym oraz na równoległe połączenie dwóch segmentów i uzyskanie w efekcie mobilnego obiektu o szerokości 7,2 m – wyjaśnia  dr Jacek Dębowski z PK, współautor koncepcji domu na kołach.

Prosty, ale interesujący

Ograniczenia transportowe sprawiają, że istotnym kryterium projektowania funkcjonalnego, stają się grubości przegród zewnętrznych, wynikające z konieczności spełnienia ostrych wymagań izolacyjności termicznej, takich jak dla budynków całorocznych. – Mimo, że w projektowanych domach na kołach jest stosowany materiał izolacyjny o bardzo niskiej przewodności cieplnej, to grubość ścian wynosi 17 cm, dachu 24 cm i podłogi 20 cm. Takie grubości przegród nie stanowią żadnego problemu w zwykłych budynkach, ale w budynku mobilnym, przy ściśle ograniczonym wymiarze zewnętrznym, zabierają one sporo cennej przestrzeni wewnętrznej.

W przegrodach domu, wypełnionych izolacją termiczną, ukryta jest lekka konstrukcja nośna. To wszystko sprawia, że projekt mobilnego domu nie jest prosty, ale udało się nam uzyskać interesujące nas efekty – bardzo dobrą izolacyjność termiczną, która gwarantuje użytkownikom pełen komfort użytkowania oraz niskie koszty eksploatacji – zaznacza dr inż. Jacek Dębowski. Jak dodaje, ważnym elementem prac projektowych jest też wymiarowanie konstrukcji, bo oprócz typowych wymagań wynikających z obciążenia ciężarem własnym, obciążeniem użytkowym, śniegiem czy wiatrem,  w tego typu obiekcie pojawiają się dodatkowe problemy konstrukcyjne związane z oparciem 12-metrowego domu na jednej parze kół.

Prototyp projektowanego na PK domu mobilnego właśnie stanął  na terenie kampusu głównego PK (ul. Warszawska 24).  Energooszczędny dom na kołach jest wyposażony w elektryczne ogrzewanie, mechaniczną wentylację z odzyskiem ciepła z powietrza wentylacyjnego oraz LED-owe oświetlenie wewnętrzne o zmiennych kolorach i nocne oświetlenie zewnętrzne.  Jest w nim w pełni wyposażony salon wraz z aneksem kuchennym (z płytą indukcyjną, zlewem i radiem kuchennym), umeblowana duża sypialnia, mały pokój do pracy, łazienka. Dom ma przygotowane wyjście do połączenia z siecią elektryczną, jest tam także podgrzewany dla ochrony przed zamarzaniem przyłącz wody oraz przyłącz ścieków.

Czas na szczegółowe badania

Mobilny dom na kampusie PK służy nie tylko celom demonstracyjnym, jest przede wszystkim obiektem badań. – Przeprowadzimy szczegółowe badania termowizyjne obudowy zewnętrznej i jej detali konstrukcyjnych, które posłużą do diagnostyki właściwości izolacyjnych. Wykonamy także  ciśnieniowe badania szczelności powietrznej obudowy oraz testy metodą gazu śladowego pozwalające na pomiar rzeczywistej wymiany powietrza w budynku i jej zależności od warunków w otoczeniu. Celem badań jest nie tylko potwierdzenie założeń projektowych, ale także ocena stanu obiektu po kilkusetkilometrowym transporcie  – wyjaśnia dr hab. inż. Tomasz Kisilewicz.

Projekt mobilnego domu realizuje podkarpacka firma MICCO-Michał Iżowski, która dotąd zajmowała się importem mobilnych domków letniskowych z zagranicy, a  zgromadzone doświadczenia skłoniły ją do wprowadzenia na rynek własnego produktu.  – Zainteresowanie tego typu obiektami w Polsce jest duże,  przy czym polscy klienci oczekują wysokiej jakości i komfortu użytkowania takich domów przez cały rok. Dlatego właśnie przy opracowywaniu  konstrukcji mobilnych domów i metod ich produkcji zwróciliśmy się o wsparcie do specjalistów z Politechniki  Krakowskiej  – mówi Michał Iżowski, właściciel  firmy MICCO.

ip

Zobacz także