Co robić, gdy pracodawca łamie prawa pracownika? Sprawdź

Musisz przeczytać

Nieznajomość praw i obowiązków w pracy oraz lęk przed utratą posady są głównymi czynnikami, które sprzyjają nadużyciom w miejscu zatrudnienia. Wbrew pozorom, łamanie praw pracownika to często praktyka, a niezgłoszona – zachęca pracodawców do nadużywania swojej władzy. Gdzie szukać pomocy, jeśli twój szef nie przestrzega prawa pracy?

Rynek pracy w Krakowie

Na rynku pracy w Małopolsce z roku na rok jest coraz lepiej – dynamiczny rozwój firm sprzyja powstawaniu nowych miejsc pracy i wzrostowi zapotrzebowania na pracowników. Jak podaje Urząd Statystyczny, w Krakowie w lutym 2019 roku odnotowano stopę bezrobocia na poziomie 2,4%. To jeden z najlepszych wyników od lat. Duża konkurencja wśród przedsiębiorstw wymusiła zmiany zasad, które rządzą rynkiem pracy. Dziś coraz częściej mówi się o „rynku pracownika”, na którym to pracodawcy muszą walczyć o pozyskanie najlepszych kandydatów. Choć w wielu branżach sytuacja nie jest aż tak kolorowa, z pewnością pracownicy mają większy wybór, a także odważniejszy stosunek do zmian pracy i szukania lepszych warunków zatrudnienia niż jeszcze kilka lat temu.

W Krakowie prężnie rozwija się branża nowych technologii. Stolica Małopolski stała się domem dla największych korporacji, a od kilku lat obserwuje się wysyp startupów, które dwoją się i troją w walce o pozycję w świecie IT. Dobrze dzieje się w przemyśle, turystyce i branży automotive, a dzięki zagranicznym inwestycjom przybywa wakatów na stanowiskach związanych z nowoczesnymi usługami na biznesu.

Branże podatne na nadużycia

Sytuacja pracowników na różnych stanowiskach stopniowo się poprawia, ale wciąż daleko jej od optymalnej. Z jednej strony słyszy się o programistach, którzy chwalą pracodawców za oferowane benefity – pokoje gier, darmowe owoce, a nawet… zimne piwo po godzinach pracy. Na warunki zatrudnienia rzadziej też narzekają pracownicy biurowców. W dużych, międzynarodowych korporacjach rzadziej dochodzi do zaniedbania formalności bądź problemów z wynagrodzeniem; nic dziwnego, że coraz więcej młodych chętnie do nich aplikuje (więcej na ten temat w artykule: https://krknews.pl/coraz-popularniejsza-praca-w-korporacji-krakow-zaprasza-do-biurowcow/).

Po drugiej stronie plasują się mniej dochodowe branże, handel i gastronomia, w których łatwiej o nadużycia i łamanie praw pracy. Nic dziwnego – to tutaj zatrudnia się osoby z małym doświadczeniem, studentów i niewykwalifikowanych pracowników. Zła sława dotyczy również prostych stanowisk produkcyjnych, na których obsadza się osoby bez wykształcenia i cudzoziemców. Wśród takich osób istnieje wysokie prawdopodobieństwo nieświadomości praw pracownika, często też unikają one sytuacji konfliktowych, by nie stracić pracy, są więc szczególnie narażone na wykorzystywanie i niesprawiedliwe traktowanie przez nieuczciwych pracodawców.

Dlatego też w dobie Internetu warto sprawdzać opinie o pracodawcy, zanim podejmiemy się pracy na danym stanowisku. To pierwszy krok do uniknięcia kłopotliwych relacji z pracodawcą, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy próby pracy zarobkowej i nie wiemy do końca, czego możemy się spodziewać po opisach stanowisk w ogłoszeniach.

Jeśli jesteś studentem lub absolwentem aktywnym zawodowo, doskonale wiesz, jakie pułapki czyhają na osoby, które stawiają pierwsze kroki w świecie pracy. Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem, opowiedzieć ciekawą lub pouczającą historię? Projekt Student Pracuje organizowany przez portal Aplikuj.pl ma na celu ocenę możliwości i analizę sytuacji studentów na krakowskich rynku pracy. W ramach akcji trwa konkurs skierowany do osób, które pracują/pracowały w trakcie studiów w Krakowie.

Kiedy szef łamie prawo. Co robić?

Warto pamiętać, że pracodawcy nie są bezkarni, a prawa pracownika są dobrze chronione przez polskie prawo. Regularne nadużywanie władzy w miejscu pracy wiąże się z wysokimi karami finansowymi (do kilkudziesięciu tysięcy złotych!), a w skrajnych przypadkach traktowane jest jak przestępstwo. Na nieuczciwych pracodawców może zostać nałożona kara ograniczenia lub pozbawienia wolności!

Nadużycia łatwo zignorować, ale prawdą jest, że każdy przejaw łamania prawa powinien być zgłoszony. Sytuacja, w której pracownik czuje się pokrzywdzony i źle traktowany musi być odnotowana. Tylko to pozwoli na ukrócenie niegodziwych praktyk i wesprze walkę o uczciwy rynek pracy.

Gdzie zgłosić łamanie prawa pracy? Warto zacząć od niższych szczebli – szczera rozmowa z pracodawcą lub skierowanie sprawy do wyższej kadry kierowniczej może być wystarczające do rozwiązania konfliktu. Jeśli przedsięwzięcie nie przyniesie skutków, należy powziąć dalsze kroki i skontaktować się z Państwową Inspekcją Pracy (PIP). Dane kontaktowe są dostępne na oficjalnej stronie instytucji (https://www.pip.gov.pl/pl/). Aby ułatwić i przyspieszyć postępowanie, zadbaj o zebranie wszelkich dowodów dotyczących nadużycia w miejscu pracy.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca