Co robić w czwartek? Kulturalny rozkład jazdy

Wspólne kolędowanie, wyjątkowe spektakle w teatrach Bagatela i Starym, niesamowity balet w kinie Kijów.Centrum, a także poezja Adama Mickiewicza i filmowy opis życia w Korei Północnej. Oto wybór najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Krakowie na czwartek, 27 grudnia.

Teatr Szczęście na ul. Karmelickiej 3 zaprasza na barwny spektakl iluzjonistyczny Victora Febo pt. „Magiczny klucz”. To pokaz dla dzieci i rodziców, bawi i zaciekawia, rozbudzając wyobraźnię widzów. Spektakl można obejrzeć o godz. 11.00 i 13.00.

Zrodzony z przypadku romans Doris i George’a nieoczekiwanie staje się związkiem na całe życie. Jak to się jednak udało, skoro gospodyni domowa i księgowy mieszkają z rodzinami na dwóch końcach kraju? Magdalena Walach i Wojciech Leonowicz zdradzają nam, jak kochać się przez wiele lat, widując tylko raz do roku. Sztuka kanadyjskiego dramatopisarza Briana Slade’a od 1975 r. nie schodzi ze scen teatralnych na całym świecie. „Za rok o tej samej porze” będzie można obejrzeć już dziś o godz. 16.30 w Teatrze Bagatela na ul. Karmelickiej 6.

„Szkoła czytania” to cykl warsztatów organizowanych przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, których celem jest rozmowa o świecie za pomocą języka literatury. Dzięki literaturze bowiem rzeczywistość staje się bardziej zrozumiała, a my sami możemy łatwiej odnaleźć w niej swoje miejsce. Dyskusję poprowadzi dyrektor programowy Conrad Festival Grzegorz Jankowicz. W grudniowej odsłonie cyklu odkryjemy na nowo Adama Mickiewicza. Bohaterem spotkania będzie wiersz „Do*** na Alpach w Splügen 1829”. Porozmawiamy o miłości, tęsknocie i… mokrych pończochach! Początek o godz. 17.00 w NOWEJ Księgarni na os. Zgody 7.

„Cóż tam, panie, w polityce? Chińcyki trzymają się mocno!?”, „Wyście sobie, a my sobie, każden sobie rzepkę skrobie”, „Trza być w butach na weselu”, „Niech na całym świecie wojna, byle polska wieś zaciszna, byle polska wieś spokojna” – te i inne cytaty z „Wesela”które na dobre zagościły w języku polskim, ponownie ożywają na deskach Starego Teatru. Spektakl w reżyserii Jana Klaty, w którym występują m.in. Anna Dymna, Ewa Kaim, Anna Radwan, Juliusz Chrząstowski i Radosław Krzyżowski, już dziś o godz. 18.00 na Dużej Scenie przy ul. Jagiellońskiej 1.

Wyobraźmy sobie idealne życie w idealnym kraju. Idealni ludzie mieszkają w idealnych apartamentach. Pracują w idealnych miejscach pracy, a ich życie i świat porządkują idealne instytucje w idealny sposób. To oficjalny obraz Korei Północnej, która według koreańskiej propagandy jest najszczęśliwszym krajem na świecie. Ceniony rosyjski reżyser Witalij Manski spędził rok w tym kraju, dokumentując życie przeciętnej rodziny i tym samym mechanizm funkcjonowania tamtejszej indoktrynacji. Film „Pod opieką wiecznego słońca” będzie można zobaczyć o godz. 18.00 w Żydowskim Muzeum Galicja na ul. Dajwór 18.

Kino Kijów.Centrum zaprasza na retransmisję przedstawienia z jednej z najsłynniejszych rosyjskich scen – Teatru Bolszoj. O godz. 18.30 widzowie w Krakowie będą mogli obejrzeć baletową komedię pt. „Don Kichot”. Za choreografię odpowiada Aleksiej Fadejeczew, a na scenie występują m.in. Jekaterina Krysanowa, Siemion Czudin, Anna Okuniewa, Rusłan Skworcow, a także zespół baletowy i orkiestra Teatru Bolszoj.

Pół godziny później w kościele ojców redemptorystów na ul. Zamoyskiego 52 rozpocznie się koncert kolęd z rodziną Pospieszalskich. Także o godz. 19.00 w kościele Miłosierdzia Bożego na os. Na Wzgórzach 1 będzie można wysłuchać najpiękniejszych kolęd i pastorałek w barokowej aranżacji. Wystąpią Cracow Baroque Consort oraz organista Patryk Lipa. Koncertu kolęd będzie można wysłuchać również w kościele pw. św. Mikołaja na ul. Kopernika 9. Tam o godz. 19.00 wystąpią Iwona Socha i Michał Kutnik, Chór Dziecięcy oraz Orkiestra Kameralna Opery Krakowskiej pod dyrekcją Marka Kluzy.

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie