Co robić w weekend w Krakowie? [spis wydarzeń]

fot. blondinrikard via Foter.com

Gospelowy koncert w Filharmonii Krakowskiej, nowa wystawa o Wyspiańskim w Muzeum Narodowym czy przedpremierowe seanse jednego z oscarowych faworytów – to tylko część propozycji na weekend. Oto jak prezentuje się kulturalny rozkład jazdy!

Muzyka gospel w filharmonii? To możliwe! W piątkowy i sobotni wieczór w Filharmonii Krakowskiej usłyszymy Karen Edwards, wokalistkę, pianistkę, kompozytorkę muzyki gospel, która współpracowała z wieloma światowej sławy artystami, jak: Stevie Wonder czy Tonny Bennett. Przez kilka lat pracowała też z Jarkiem Śmietaną i jego zespołem, z którym odbyła wiele koncertów w całej Europie i na Bliskim Wschodzie, a także nagrała płytę „Everything Ice”. Podczas krakowskich koncertów towarzyszyć jej będą Chór Filharmonii Krakowskiej i uznani artyści: Andrzej Gondek, Adam Kowalewski i Krzysztof Dziedzic. Zapraszamy w piątek o godz. 19:30 i w sobotę o godz. 18. Koncert poświęcony będzie pamięci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Byliście na wystawie „Wyspiański” w Muzeum Narodowym? To koniecznie odwiedźcie też jej kontynuację, czyli wystawę „Wyspiański. Nieznany”, którą możemy już oglądać w Gmachu Głównym. Zgromadzono na niej w większości dzieła i przedmioty z otoczenia Stanisława Wyspiańskiego, które można oglądać po raz pierwszy. To przede wszystkim pastelowy „Autoportret artysty” oraz „Portret dra Jana Raczyńskiego” zakupione do kolekcji muzeum w listopadzie 2018 roku. Po raz pierwszy obejrzymy także liczący blisko 600 pozycji księgozbiór własny artysty, praktycznie w całości podpisany własnoręcznie przez Wyspiańskiego. Wystawę możecie oglądać do 5 maja.

W sobotę i niedzielę w Kinie Mikro macie szansę przedpremierowo zobaczyć jednego z oscarowych faworytów w tegorocznej stawce, czyli „Green Book”! Wybitny muzyk jazzowy zatrudnia jako swojego szofera byłego bramkarza z nowojorskiego klubu nocnego i wspólnie wyruszają w trasę koncertową. Wyprawa na głębokie południe USA da początek niewiarygodnej przyjaźni, która połączy dwa zupełnie różne światy. A w rolach głównych Viggo Mortensen i Mahershala Ali wypadają świetnie! Seanse w obydwa dni o godz. 18.

Żydowskie Muzeum Galicja zaprasza na wyjątkowy koncert trzech niezwykłych artystów: Wacława Zimpla, Alexa Rotha i Huberta Zemlera. Podczas koncertu trzy wyjątkowe osobowości artystyczne nie tylko będą współpracować po raz pierwszy w takim składzie, ale też zagłębią się w muzyczną eksplorację tematu tożsamości jednostki i społeczeństwa. Kim są artyści? Zimpel czerpie inspiracje z jazzu, muzyki elektronicznej, minimalizmu, muzyki świata. Roth może pochwalić się twórczością solową, kameralną, chóralną i orkiestralną, muzyką teatralną i taneczną. Zemler jest perkusistą i kompozytorem, często wykorzystuje w swej twórczości improwizację. Koncert w sobotę o godz. 21.

Dworek Białoprądnicki zaprasza w ten weekend na dwa nagradzane filmy jednych z najlepszych polskich dokumentalistów, które pokazują świat muzyki jakiego nie znacie! W sobotę o godz. 18 zobaczymy „Festiwal”, w którym zajrzymy za kulisy w czasie festiwalu muzyki klasycznej. W niedzielę o tej samej porze obejrzymy „Operę o Polsce”, w którym reżyser pokazuje różne przejawy polskości: rytuały patriotyczne i religijne, codzienne obyczaje, przedstawiając je w nowoczesnej formie filmowego kolażu. Polecamy! Dwa zupełnie inne podejścia do dokumentu i muzyki w filmie.

Teatr Bagatela zaprasza na swój… kryminalny musical! Tak, to właśnie „Pitawal – historie kryminalne Krakowa w piosenkach” możecie zobaczyć w piątek i sobotę o godz. 19:15 na scenie na ul. Sarego 7.

Nie zapominamy również o Teatrze KTO, który już w niedzielę pokaże spektakl „Chór sierot”. Spektakl trwa dokładnie tyle, ile III Symfonia (zwana też Symfonią Pieśni Żałosnych) Henryka Mikołaja Góreckiego, która towarzyszy aktorom od początku do końca przedstawienia, wyznaczając rytm całej opowieści. Każda sztuka trwa równo 52 minuty i 6 sekund. „Chór sierot” pozbawiony jest tekstu, lecz za to przepełniony jest treścią! Sprawdźcie sami w niedzielę o godz. 19 na scenie Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży na ul. Wietora 15.

Nie macie pomysłu na prezent z okazji Dnia Babci lub Dnia Dziadka? Podsuwamy Wam go prosto z rąk Teatru Ludowego! Właśnie tam odbędzie się w niedzielę spektakl muzyczny pt. „Zahipnotyzuj mnie…” oparty na muzyce Zygmunta Koniecznego. Kompozytor obchodzi w tym roku swoje 80. urodziny, jest twórcą ukochanych przez wszystkich piosenek Piwnicy pod Baranami, którego utwory rozsławiła między innymi Ewa Demarczyk. Jak zapewniają nas autorzy, spektakl nas i rozbawi i wzruszy, a piosenki Zygmunta Koniecznego w wykonaniu Marty Bizoń, Małgorzaty Krzysicy, Barbary Szałapak brzmią niesamowicie! Wydarzenie w Teatrze Ludowym już w niedzielę o godz. 18.

jk. krakow.pl

Zobacz także