„Co robicie z naszym bagnem”, czyli młodzież protestuje przeciwko bierności rządzących

Młodzieżowy strajk klimatyczny / fot. KRKnews.pl

„Najpierw natura, potem matura” – takie hasła skandowała krakowska młodzież podczas Protestu Tysięcy Miast w ramach Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Tysiące młodych ludzi przeszło ulicami Krakowa, by wyrazić niezadowolenie z bierności rządzących. Według nastolatków i studentów władze nie podejmują żadnych działań przeciwko zmianom klimatycznym i zanieczyszczeniu środowiska. 

Młodzież spotkała się pod Muzeum Narodowym, by przejść ulicami Krakowa pod siedzibę Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Basztowej. Protestowało tysiące młodych, którzy przynieśli ze sobą kolorowe transparenty. W akcji wzięły udział również dzieci i osoby starsze. 

– Dzień 20. września to ostatni piątek przed szczytem klimatycznym ONZ w Nowym Jorku, gdzie politycy i polityczki mają zadecydować o dalszych losach naszej planety. Osoby rządzące muszą wiedzieć, że SPOŁECZEŃSTWO NIE ZGADZA SIĘ, by nasz świat zginął przez ich ignorancję – możemy przeczytać w opisie wydarzenia. 

Młodzieżowy strajk klimatyczny 🌿

Opublikowany przez KRKnews.pl Piątek, 20 września 2019

Według organizatorów i uczestników politycy są zajęci politycznymi układankami. Tymczasem grożą nam braki wody i żywności, susze i globalny wzrost temperatury. Rozwiązaniem ma być jak najszybsza transformacja energetyczna. 

– W Krakowie mamy obrzydliwy smog. Jesteśmy truci i powinno to się zmienić. Chcemy czystego powietrza – mówi Aleksandra, uczennica liceum. 

Młodzieżowy strajk klimatyczny / fot. KRKnews.pl

Strajk odbył się w wielu miastach w Polsce oraz na całym świecie. Nasza czytelniczka przesłała nam zdjęcia ze strajku w Dublinie. 

– Zalewa nas plastik! Za niedługo zostaniemy z nim sami na tej planecie! Trzeba natychmiast działać – komentuje Kacper, student. 

Strajk klimatyczny w Edynburgu / fot. zdjęcie od czytelniczki

 

Zobacz także