Co słychać w Krakowie? Dziś zaczyna się świetny festiwal, ale jest też wiele innych propozycji

Słoneczna środa w Krakowie z pewnością będzie sprzyjać spotkaniu z kulturą. W kalendarium znajdziemy sporo teatralnych i filmowych propozycji skłaniających do refleksji i debaty na temat kwestii społecznych.

Dziś rozpoczyna się w Krakowie druga edycja New Earth International Film Festival. To pierwszy tego typu niezależny festiwal w Polsce, stawiający sobie za cel promocję wiedzy na temat zagrożeń wpływających na środowisko. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza i wody, marnowanie zasobów, emisja gazów cieplarnianych to niektóre tematy, których dotyczą wyświetlane filmy oraz planowane prelekcje. Festiwal rozpocznie się dziś o godz. 11 projekcją filmową w kinie Paradox przy ul. Krupniczej. Pełny program festiwalu znajdziemy na stronie wydarzenia.

Warto również zajrzeć do Cafe Heder na ul. Józefa 36! O godz. 17.00 rozpocznie się kolejne spotkanie w ramach Pracowni Seniora. Pracownia powstała z inicjatywy wolontariuszy działających przy Festiwalu Kultury Żydowskiej. którzy chcieli stworzyć przestrzeń do międzypokoleniowego dialogu ze starszymi mieszkańcami. Seniorzy spotykają się co miesiąc. Na dziś zaplanowano spotkanie pt. „Klasyka od kuchni, czyli jak słuchać, żeby rozumieć?”. Prowadzenie: Olga Mytnik i Julia Lorenc.

Klub Książki Przewrót, który ma swoją siedzibę w nowohuckiej Cafe NOWA przy os. Zgody 7 zaprasza dziś na spotkanie z najbardziej chyba znanym utworem autorstwa irańskiej autorki Marjane Satrapi. Powieść graficzna „Persepolis”, refleksja o dorastaniu w odległej Persji, zyskała sobie miłośników na całym świecie. Na czym polega jej siła? Porozmawiamy o tym dziś z Magdą Jurecką i Pauliną Kutrzebą. Początek spotkania o godz. 18.00.

Warto z pewnością sprawdzić propozycję Kina Pod Baranami na dziś. We współpracy z „Le Monde Diplomatique – edycją polską” kino organizuje pokaz filmu dokumentalnego „Intifada Naili” – poruszającej opowieści o realiach izraelskiej okupacji Palestyny. Po seansie zaplanowano dyskusję osnutą wokół filmu z udziałem Beaty Kowalskiej, socjolożki (UJ) i aktywistki, która prowadziła badania dotyczące sytuacji kobiet w kilku krajach na Bliskim Wschodzie oraz Ewy Górskiej, arabistki i prawniczki, która pracowała w organizacjach pozarządowych na Okupowanych Terytoriach Palestyńskich. Początek o godz. 18.45.

„MY|WY” to z kolei tytuł spektaklu, który zobaczymy dziś wieczorem w Staromiejskim Centrum Kultury przy ul. Wietora 13-15. Krakowski Teatr Tańca, w charakterystyczny dla siebie sposób, połączy elementy polskiej techniki tańca współczesnego z ludowego, by stworzyć oryginalną opowieść. Tym razem na scenie obecny będzie temat niezwykle współczesny: podziałów społeczno-ideologicznych dręczących współczesną Europę i jej stosunku do inności. Spektakl rozpocznie się o godz. 19.00.

pt, krakow.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie