Co trzeci autokar i bus przekracza normy!

Co trzeci autokar i bus w Krakowie przekracza normy spalin i dorzuca swoje 3 grosze do jakości powietrza. Stan techniczny autokarów wycieczkowych też nie jest najlepszy. Policjanci zatrzymują dowody i karzą mandatami, ale czy to wystarczy?

Jak wynika z informacji przekazanych nam przez zespół prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, krakowska drogówka skontrolowała w tym roku 412 autobusów i busów. Zatrzymanych zostało 13 dowodów rejestracyjnych w związku ze złym stanem technicznym pojazdów a 49. kierowców zostało ukaranych mandatami.

Wiele firm i właścicieli autobusów i busów przewożących mieszkańców do podkrakowskich miejscowości nie do końca dba o ich bezpieczeństwo – wynika z wyliczeń policji.

W okresie wakacyjnym niesprawne autokary są podstawiane na zorganizowane wyjazdy, kolonie i wycieczki szkolne. Funkcjonariusze zabierają wówczas dowód rejestracyjny pojazdu, a organizator jest zobowiązany podstawić autobus zastępczy.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja jeżeli chodzi o emisję spalin. Krakowska drogówka przeprowadziła od początku roku prawie 600 kontroli pod kątem zatruwania środowiska i tylko na terenie Krakowa 192 pojazdy nie nadawały się do jazdy po ulicach naszego miasta.

(bg)

Zobacz także