Coraz więcej gmin zaczyna mieć ten problem. Co z Krakowem?

Coraz więcej gmin apeluje do mieszkańców o racjonalne gospodarowanie wodą. Wszystko dlatego, że nadal sytuacja hydrologiczna niemal w całym kraju jest bardzo poważna. Powodem są m.in. niedawne upały oraz opady niższe niż w zeszłym roku. Jak zapewniają krakowskie wodociągi, miasto jest zabezpieczone na taką ewentualność. 

Gminy w całej Polsce apelują o nie używanie wody do podlewania trawników, sadów i ogródków, mycia samochodów i napełniania basenów i oczek wodnych. Do wczoraj takie wytyczne o ograniczeniu zużycia wody ogłosiło już 143 gminy.

Nie inaczej jest w Małopolsce. Kolejną gminą w naszym regionie, która zwróciła się do mieszkańców w sprawie wody, jest Bobowa. podobne apele w te wakacje usłyszeli mieszkańcy  podkrakowskich Bolechowicach i Karniowicach. Częściowe braki wody w kranach wystąpiły również po drugiej stronie Krakowa mi. w Wieliczce i Sułkowie, gdzie mieszkańcy przez czasowo musieli zmaga się z brakiem wody w kranach.  

O to czy w Krakowie grożą nam przerwy w dostawie wody zapytaliśmy Roberta Żurka, rzecznika prasowego Wodociągów Miasta Krakowa – W Krakowie nie ma zagrożenia związanego z ograniczeniem dostaw wody dla mieszkańców – powiedział rzecznik i zaznaczył, że Kraków jest zabezpieczony na takie sytuacje jak susza, poprzez dywersyfikacje źródeł zaopatrzenia w wodę – Wodociągi Miasta Krakowa posiadają cztery Zakłady Uzdatniania Wody, które pracują bez zakłóceń – stwierdził Robert Żurek.

Woda w krakowskich kranach pochodzi z cztery zakładów uzdatniania i pobierana jest z: rzeki Sanki ( Zakład Uzdatniania Wody Bielany), rzeki Dłubni (Zakład Uzdatniania Wody Dłubnia), rzeki Rudawy (Zakład Uzdatniania Wody Rudawa), Zbiornika Dobczyckiego na rzece Rabie (Zakład Uzdatniania Wody Raba).

To dlatego mieszkańcy południa Krakowa zaopatrywani są w wodę z rzeki Raby a na północy korzystamy z wody z rzeki Rudawy i Dłubni. W pewnych obszarach woda jest mieszana tzn. pochodzi z więcej niż jednego zakładu. Ten system gwarantuje, iż nawet w przypadku ekstremalnych upałów, przerwy w dostawie wody z jednego źródła można uzupełnić pozostałymi.

(JS)

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie