Więcej pracy i coraz mniej bezrobotnych!

Musisz przeczytać

Jest coraz więcej pracy i coraz mniej bezrobotnych – tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, który podliczył stopę bezrobocia w naszym regionie. Z danych wynika, że w Małopolsce wciąż bez pracy jest 7,7 proc. mieszkańców w wieku produkcyjnym. To o 0,4 mniej niż przed miesiącem. Specjaliści nie mają wątpliwości, że jak co roku, na zmniejszenie bezrobocia w okresie wakacyjnym mają wpływ prace sezonowe.

Z roku na rok stopa bezrobocia w Małopolsce spada. Pocieszający jest również fakt, że w żadnym z powiatów znajdujących się w naszym regionie, stopa bezrobocia nie przekracza 15 proc. a zadaniem specjalistów analizujących rynek pracy i poziom bezrobocia w Polsce – to dobry wynik. Małopolska może poszczycić się nie tylko spadającym bezrobocie, ale również rosnącymi zarobkami. W porównaniu z rokiem ubiegłym przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 5 proc.

Pod względem liczby osób poszukujących pracę, Małopolska znajduje się na wysokim 3 miejscu. Lepiej z bezrobociem radzą sobie na Śląsku, gdzie wynosi ono 7,6 proc. oraz w Wielkopolsce, gdzie bez pracy pozostaje ok. 5,9 proc. mieszkańców. To dobra informacja tym bardziej, że specjaliści wyliczają iż w ciągu roku, bezrobocie w Małopolsce spadło z 9 do 7,7 proc. a w urzędach pracy zarejestrowanych jest obecnie 109,6 tys. Małopolan.

Specjaliści nie mają wątpliwości, że po wakacjach i pod koniec roku bezrobocie ponownie zacznie rosnąć w związku z zakończeniem prac sezonowych. Jest jednak szansa, że wbrew wcześniejszym szacunkom, bezrobocie w Polsce spadnie do ok. 9 procent, co wskazywałoby na rozwój wszystkich sektorów zatrudnienia i tym samym rozwijającą się gospodarkę.

(pt)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca