Czas na przedświąteczny odpoczynek. Co robić w Krakowie? [informator]

fot. Pixabay

 

Spotkania z prof. Tadeuszem Gadaczem, Jerzym Illgiem, doskonałe spektakle w teatrach Ludowym i Starym, a także gratka dla wielbicieli dobrego kina – m.in. to nas czeka dziś w Krakowie. Oto kulturalny rozkład jazdy na czwartek.

Na przedświąteczną manufakturę zaprasza Studio Litograf na ul. Dolnych Młynów 10. Dziś w godz. od 10.00 do 16.30 w ramach przygotowań do świąt Bożego Narodzenia będzie można wziąć udział w warsztatach wycinania pocztówek techniką popup.

Jury nagrody Krakowskiej Książki Miesiąca w grudniu uhonorowało książkę Jerzego Illga pt. „Zagram ci to kiedyś. Stanisław Radwan w rozmowie z Jerzym Illgiem”. Stanisław Radwan – legenda polskiego teatru, kompozytor i pianista, w rozmowie z przyjacielem i wydawcą Jerzym Illgiem wspomina współpracę z Konradem Swinarskim, Jerzym Grzegorzewskim, Andrzejem Wajdą, Jerzym Jarockim, Zygmuntem Hübnerem, odsłaniając kulisy wielu słynnych przedstawień. Wręczenie nagrody o godz. 18.00 w klubie dziennikarzy „Pod Gruszką” na ul. Szczepańskiej 1.

„Lubo nie masz nic nowego pod słońcem, jak powiedział Salomon…” – tak rozpoczął swój imponujący „Opis obyczajów za panowania Augusta III” ksiądz Jędrzej Kitowicz, który zostawił kolejnym pokoleniom bogate źródło wiedzy o dawnych czasach, niepozbawione przy tym humoru i błyskotliwości, a przy tym skłaniające do refleksji, że „polski czerep rubaszny” niewiele się zmienił. Nic dziwnego, że z tekstu Kitowicza inspirację czerpał teatralny tandem Monika Strzępka – Paweł Demirski, który powrócił do Starego Teatru ze spektaklem „Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej”. W spektaklu zobaczymy m.in. Annę Dymną, Dorotę Pomykałę, Anne Radwan, Dorotę Segdę, Małgorzatę Zawadzką, Juliusza Chrząstowskiego i Radosława Krzyżowskiego. Początek o godz. 18.00 na Scenie Kameralnej przy ul. Starowiślnej 21.

Podczas ostatniego przed świętami spotkania z cyklu „Nauka na żywo” usłyszymy wykład pt.„Spider-Man podczas ataku grzybów i chorób”. W raz z dr. Mariuszem Gogólem przyjrzymy się, jak działa układ odpornościowy, a w szczególności jednej z komórek naszego organizmu, która z jednej strony, walczy z mikroorganizmami, z drugiej, przyczynia się do powstawania chorób takich jak reumatoidalne zapalenie stawów. Początek o godz. 18.00 w De Revolutionibus Books&Cafe na ul. Brackiej 14.

Teatr Ludowy zaprasza na spektakl pt. „Gdy przyjdzie sen” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. To tragikomedia ludzkich zachowań, obraz wiejskiej wspólnoty, kryminał, a przede wszystkim opowieść o bezwzględnym, pierwotnym prawie rządzącym ludzkimi losami, które „nigdy nie gości na salach sądowych, ale każdy nosi je w ciemnym zakamarku duszy”. Na Scenie Pod Ratuszem na Rynku Głównym 1 zobaczymy m.in. Beatę Schimscheiner, Iwonę Sitkowską, Ryszarda Starostę i Kajetana Wolniewicza. Początek o godz. 19.00.

Profesor Tadeusz Gadacz, znakomity znawca filozofii dialogu, wygłosi dziś wieczorem wykład pt. „Pięć koncepcji dialogu”. Wydarzenie odbędzie się o godz. 19.00 w Instytucie Myśli Józefa Tischnera na ul. Sławkowskiej 14.

Kino KIKA i Klub Filmowy XIII Dzielnica zapraszają na przedświąteczny przegląd filmowy TOP 10. W programie filmy, które widzowie kina w mijającym roku oglądali najczęściej. Dziś o godz. 19.00 na ul. Krasickiego 18 będzie można zobaczyć film animowany pt. „Twój Vincent”w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana.

„Polska to jest wielka rzecz” – to tytuł koncertu, który o godz. 19.00 rozpocznie się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Wystąpi tam orkiestra Sinfonietta Cracovia pod batutą Stanisława Krawczyńskiego oraz oktet wokalny Octava Ensemble. Usłyszymy m.in. Scherzo h-moll Fryderyka Chopina w interpretacji Mirosława Herbowskiego, Koncert na dwoje skrzypiec d-moll Jana ebastiana Bacha w wykonaniu Wiktora Modrzejewskiego i Piotra Marciaka, a także polskie pieśni i najpiękniejsze kolędy.

Czwartkowe noce w Kinie Pod Baranami to najlepsze, najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne filmy z bieżącego repertuaru. To filmy prowokujące do całonocnej dyskusji prowadzonej w studenckim gronie. Dziś o godz. 22.30 będziemy mogli obejrzeć meksykańsko-amerykańską produkcję pt. „Roma”. To historia młodej służącej pracującej w zdominowanej przez klasę średnią dzielnicy miasta Meksyk i najbardziej osobisty z dotychczasowych filmów Alfonso Cuaróna.

Zobacz także