Czas na szósty bieg!

Kraków od zawsze znany był ze swojej wielowymiarowości. Przez wieki łączy światy kultury, nauki, przedsiębiorczości i samorządności. Po 1989 roku stało się to jeszcze bardziej wyraźne. Wzrastający napływ turystów, studentów i wielkiego biznesu pozwolił naszemu miastu rozwinąć się w niesamowitym tempie. Dlaczego tak wiele osób postawiło na Kraków?

Odpowiedź jest prosta! Wytworzyliśmy pod Wawelem symbiotyczną przestrzeń z łatwością tworzącą pełnię. To dzięki bogatej historii i ogromnemu wkładowi w naukę miasto jest znane w całym świecie, a ludzie chcą tu mieszkać. To dzięki przedsiębiorcom – powstającym biznesom, napływającemu kapitałowi i przedsiębiorczości mieszkańców Kraków rozwijał się tak dynamicznie. Ten pierścień współpracy dopełnia samorząd, którego rolą pozostaje stworzenie infrastruktury, wspieranie przedsiębiorców i ułatwianie im prowadzenia działalności, bycie przyjaznym dla mieszkańców i rozwiązywanie ich codziennych problemów.

Czego chcieć więcej? Symbioza tych światów pozwala, by Kraków był miastem dla każdego. Jednak to, co przez trzydzieści lat dobrze działało, przestaje być wystarczające. Świat przyspiesza, a Kraków nie może zostać w tyle. Czas na szósty bieg rozwoju! Taką rolę stawia sobie stowarzyszenie Postaw Na Kraków. W ostatnich latach pojawia się coraz więcej sporów zakłócających symbiozę. Historia i zabytki a współczesna infrastruktura. Rozwój miasta a tereny zielone. Turystyka a mieszkańcy – zwłaszcza Starego Miasta. Jaskrawym przejawem zakłóceń harmonii jest sytuacja przedsiębiorców z Płaszowa. Ich wieloletnia działalność, tysiące miejsc pracy dla mieszkańców i zainwestowane pieniądze stały się nagle zagrożone przez plan magistratu dążący do utworzenia dzielnicy wieżowców – Nowego Miasta.

Żyjemy w trudnych czasach. Po raz pierwszy od dawna Polsce grozi recesja. Trwająca wojna destabilizuje globalny biznes i w konsekwencji życie nas wszystkich. Nieprzemyślane zmiany legislacyjne tylko pogłębiają chaos. Już dziś widzimy drenaż absolwentów naszych uczelni, którym Kraków przestaje być w stanie zapewnić najlepszą przyszłość. Jeżeli chcemy utrzymać dynamikę rozwoju Krakowa, a nawet ją zwiększyć, musimy pójść krok dalej.

Odpowiadając na to wyzwanie stworzyliśmy Kongres Krakowskich Przedsiębiorców. Kongres ma być kuźnią idei, inkubatorem rozwiązań, ale przede wszystkim miejscem dialogu i współpracy. W Kongresie wezmą udział przedsiębiorcy, zarówno Ci lokalni, jak i operujący na rynku międzynarodowym oraz parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele NGO, eksperci i mieszkańcy. Wszystkich nas łączy przede wszystkim przywiązanie do Krakowa i chęć jego rozwoju oraz świadomość, że tylko nasza współpraca – przedsiębiorców, samorządu, nauki i kultury oraz mieszkańców – jest szansą na wrzucenie szóstego biegu rozwoju!

Kamil Kociołek
Przewodniczący Stowarzyszenia Postaw na Kraków

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie