Na to czekałeś! Śmiało, uświadamiaj wieśniaków, czym grozi spotkanie z tramwajem

Bawią Cię kierowcy, którzy zaskoczeni wielkością miasta pchają się swoimi samochodami wprost na torowisko pod nadjeżdżające tramwaje? Dziś masz wyjątkową okazję, by doprowadzić ich do pionu.

Chyba każdy uczestnik ruchu na krakowskich drogach zna ten widok. Kierowca z prowincji (KRA, KPR, KBR, KWI, KMY – niepotrzebne skreślić) jedzie niezdecydowany, chyba analizuje znaki, wtem skręca nie tam gdzie powinien, nagle odzywa się głośny dzwonek, a potem odgłos awaryjnie hamującego tramwaju.

Wielu z tych kierowców na własnej skórze, a raczej na karoserii ich auta, przekonali się, jak smakuje bliskie spotkanie z tramwajem. Inni cudem uniknęli zderzenia, ale z pewnością nawet nie mają pojęcia, ile osób w tramwaju cudem uratowało się przed upadkiem lub wydzwonieniem w barierkę. A ile osób, uratować się nie zdążyło i dzień zaczynają od guza.

Dziś każdy z nas może wcielić się w rolę motorniczego krakowskiego tramwaju. Umożliwia to Politechnika Krakowska, a dokładnie Instytut Pojazdów Szynowych, który zaprasza na Dzień otwarty Symulatora Tramwaju NGT6.

Wirtualna, ale bardzo realistyczna zabawa jest możliwa dzięki zbudowaniu na PK pierwszego polskiego symulatora tramwaju. To wyjątkowe laboratorium badawczo-dydaktyczne składa się z wiernie odzwierciedlonej kabiny tramwaju NGT6, układu projekcji scenerii jazdy, stanowiska instruktażowego oraz specjalnego programu symulacji jazdy. Podczas wirtualnej przejażdżki można zasymulować wszelkie możliwe niespodzianki, które mogą spotkać prowadzącego pojazd – śliskie tory, awaria tramwaju, niegrzeczny pasażer w wagonie, wtargnięcie pieszego lub samochodu. To ostatnie zdarzenie interesuje nas najbardziej.

Na co dzień z symulatora korzystają studenci PK podczas zajęć dydaktycznych z takich przedmiotów jak teoria i inżynieria ruchu pojazdów szynowych, projektowanie środków transportu szynowego, budowa i eksploatacja pojazdów szynowych czy ergonomia i wzornictwo w transporcie. Mają możliwość praktycznego zapoznania się z budową, eksploatacją i zasadami sterowania pojazdem szynowym, a także działaniem infrastruktury w ruchu miejskim. Na symulatorze odbywają się także szkolenia m.in. motorniczych MPK oraz prowadzone są badania z zakresu ergonomii czy psychologii transportu.

Tym razem korzystać mogą z niego wszyscy, wstęp na wydarzenie jest wolny, rejestracja nie jest wymagana. Wydział Instytutu Pojazdów Szynowych PK mieści się przy alei Jana Pawła II 37. Początek o godzinie 13:00.

(wm)

fot. MPK Kraków

Najnowsze

Co w Krakowie