Czwartek w Krakowie? Trudno będzie się nudzić [lista wydarzeń]

fot. Pixabay

Może być spacer, trochę sportu, wyjście ze znajomymi, ale można też zażyć trochę kultury. Portal krakow.pl przygotował propozycje czwartkowych wydarzeń kulatiraknych. Oto one.

Chcielibyście poznać „Wszystko o kobietach”? Teraz to możliwe! Wystarczy, że przyjdziecie o godz. 19.00 do Teatru Ludowego – Scena Pod RatuszemPaweł Szumiec wyreżyserował napisaną z matematyczną precyzją – oczywiście przez mężczyznę – sztukę o kobietach. Skonstruowana jak misterna układanka z puzzli. Jednak każda z bohaterek bardziej niż babą jest tutaj człowiekiem. Ich losy i powodujące nimi uczucia subtelnie i dyskretnie ocierają się o siebie, a one same przeglądają się w sobie na wzajem jak w tysiącu lustrach: matka i córki, siostry, rywalki, najlepsze przyjaciółki, koleżanki z pracy i koleżanki z przedszkola z lalką Barbie w objęciach oraz żywotne pensjonariuszki Domu Seniora. Wszystkie znalazły się w sieci skomplikowanych relacji międzyludzkich.

„Tęsknota”, spektakl oparty na motywach najważniejszych dramatów Antoniego Czechowa: „Trzech sióstr”, „Wujaszka Wani” i „Wiśniowego sadu”, to piękna opowieść o przemijaniu i pragnieniu czułości, ukazana przez pryzmat losów trzech kobiet, które tęsknią za lepszym światem i wielką miłością. Dyplom studentów Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie w reżyserii Piotra Siekluckiego zobaczymy o godz. 19.15 w Teatrze Nowym Proxima.

Spotkanie z legendą polskiej scenografii, malarzem, współzałożycielem, wraz z Wiesławem Dymnym, Piotrem Skrzyneckim i Barbara Nawratowicz – Piwnicy pod Baranami, od lat związanym z Salwatorem, Zwierzyńcem i Lanckoroną, które odbędzie się w Antykwariacie Abecadło będzie opowieścią o prywatnych pasjach artysty, między innymi, dlaczego tak bardzo lubi krasnoludki. Przed i po spotkaniu, które rozpocznie się o godz. 19.00 obędzie się wielki kiermasz książek i różnych druków nie tylko związanych z twórczością Kazimierza Wiśniaka, znajdujących się w Antykwariacie Abecadło przy ul. Kościuszki 18 oraz poczęstunek.

Dajcie się przekonać, że mocna kawa nie jest zła, a ojciec, to jednak ojciec. Pomoże nam w tym Alek Pietrzak i dwie jego znakomite krótkometrażówki: „Mocna kawa wcale nie jest taka zła” i „Ja i mój tata”, które zobaczymy o godz. 18.00 Kinie Sfinks na os. Górali 5. Reżyser znany jest z tego, że o rzeczach poważnych często mówi w zabawny sposób. Tutaj dramat miesza się z komedią, powaga z groteską, dając widzowi niezwykłą satysfakcję obcowania z naprawdę dobrym, chociaż krótkim kinem!

Rewia operetkowa w wykonaniu Iwony Sochy i Adama Sobierajskiego z akompaniamentemRenaty Żełobowskiej-Orzechowskiej (fortepian) to propozycja Centrum Kultury Podgórza w ramach rozpoczynającej się dziś Podgórskiej Jesieni Kulturalnej 2018. W programie rewii, która rozpocznie się o godz. 18.00 usłyszymy największe przeboje operetkowe i musicalowe. Wstęp wolny!

godz. 21.30 Harris Piano Jazz Bar prawdziwa jazzowa uczta! Na scenie usłyszymy trio w składzie Grygo/ Mizeracki/ MasłowskiArek Grygo – to pochodzący z Białegostoku klawiszowiec, producent, student Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest członkiem m.in. H2J Trio, Kuba Kotowicz Quartet, prowadzi również autorskie projekty. Jakub Mizeracki – jest gitarzystą, absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach. Członek zespołu SKICKI-SKIUK z którym zdobył Grand Prix w konkursie na indywidualność jazzową 52. Festiwalu Jazz nad Odrą. Grzegorz Masłowski – perkusista, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a także Akademii Muzycznej w Krakowie. Związany przede wszystkim z krakowskim środowiskiem jazzowym.

kj, krakow.pl

zdjęcie tytułowe / fot. Pixabay

Zobacz także