Drugie podejście do wyrzucenia abpa Jędraszewskiego z Kapituły Medalu Cracoviae Merenti

Obywatelski projekt uchwały w sprawie wyrzucenia arcybiskupa Marka Jędraszewskiego z Kapituły Medalu Cracoviae Merenti został już zarejestrowany i wkrótce zajmie się nim Rada Miasta. To drugie podejście do wykluczenia metropolity krakowskiego z gremium decydującym o ważnym wyróżnieniu miasta Krakowa.

Pierwszy projekt w tej sprawie zgłosił przewodniczący Rady Miasta Dominik Jaśkowiec w 2019 roku. Było to pokłosie słynnych słów abpa Marka Jędraszewskiego o tęczowej zarazie. Ale wtedy (w listopadzie 2019 roku) nie znalazła się większość w radzie, by wykluczyć obecnego metropolitę krakowskiego z Kapituły Medalu Cracoviae Merenti. Arcybiskupa obronili radni PiS i prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków. Przeciwko tej inicjatywie był też sam prezydent Jacek Majchrowski.

Po dwóch latach sprawa wraca, ale tym razem za sprawą obywatelskiego projektu uchwały. Podpisy pod wnioskiem o wyrzucenia abpa Marka Jędraszewskiego zbierali wśród krakowian działacze Inicjatywy Obywatelskiej – STOP klerykalizacji Polski. Projekt jest już wśród innych uchwał, którymi w najbliższym czasie zajmą się radni.

Medale Cracovia Merenti to – obok Honorowego Obywatelstwa Miasta Krakowa – najważniejsze wyróżnienie samorządu krakowskiego. Medale przyznaje Rada Miasta, ale po wskazaniu kapituły, w której zasiadają prezydent Krakowa, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego i metropolita krakowski. Jeśli zmieniają się osoby pełniące te funkcje, to członkiem kapituły są aktualnie zajmujący te stanowiska. I na to dwa lata temu powoływał się prezydent Majchrowski negatywnie odnosząc się wyrzucenia z kapituły abpa Jędraszewskiego. – Byłem w kapitule z kardynałem Macharskim, kardynałem Dziwiszem, teraz jestem z arcybiskupem Jędraszewskim. Może za jakiś czas przyjdzie kolejny metropolita. Jak do Krakowa wróci ksiądz Ryś, którego wszyscy uwielbiają, to znowu zmienimy uchwałę? – mówił w listopadzie 2019 roku prezydent Jacek Majchrowski.

(GEG)

3 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie