Czy grozi nam powódź? Woda w rzekach powyżej stanów ostrzegawczych

fot. Pixabay

Intensywne opady deszczu w Małopolsce spowodowały lokalne podtopienia. Na razie nie ma dużego zagrożenia powodziowego, ale wody w rzekach przybywa. Na Rabie i Sole został przekroczony stan alarmowy, na kilku innych rzekach, w tym na Wiśle – stan ostrzegawczy.

Czy grozi nam powódź? Służby hydrologiczne przewidują gwałtowne wzrosty poziomu wody w rzekach, które mogą przynieść lokalne podtopienia. Już w niedzielę wieczorem Raba w Proszówkach przekroczyła stan alarmowy. Powyżej stanów ostrzegawczych był poziom wody w Wiśle w Jawiszowicach, Sole w Oświęcimiu, Dunajcu w Sromowcach Niżnych, Stryszawce i Skawie w Suchej Beskidzkiej. A dziś rano stan alarmowy został przekroczony na Rabie i Sole, powyżej stanu ostrzegawczego były Wisła, Dunajec, Czarny Dunajec, Białka i Skawa.

Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują powiecie bocheńskim – gminy: Łapanów, miasto Bochnia, gmina Bochnia, w powiecie myślenickim (cały powiat), w powiecie limanowskim (cały powiat, gminy Jodłownik, Mszana Dolna oraz Dobra wprowadziły alarm przeciwpowodziowy).

Podtopionych zostało 345 budynków i 103 odcinki dróg. Kilka dróg jest nieprzejezdnych – Pcim droga Powiatowa 924, Dąbie droga Powiatowa 1622, Pcim droga gminna, Szczyrzyc droga Powiatowa 1623, Węglówka droga Powiatowa 1626.

Opadła woda w Stradomce w Łapanowie. To tram gwałtowne ulewy spowodowały, że rzeka wystąpiła z koryta i zalała Łapanów. W niedzielę po południu tereny poszkodowane odwiedził prezydent Andrzej Duda,minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Już wcześniej odbył się sztab zarządzania kryzysowego, po którym poinformowano, że od dziś będzie wypłacana jednorazowa pomoc poszkodowanym – po 6 tys. zł na gospodarstwo domowe.

Fot. Kancelaria Prezydenta

To pomoc w formie zasiłku celowego na zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb w związku z koniecznością usuwania skutków zdarzeń mających znamiona klęski żywiołowej. Będzie też można uzyskać zasiłek na remont budynku lub lokalu mieszkalnego – w wysokości do 20 tys. złotych. Natomiast na odbudowę budynku lub lokalu mieszkalnego wsparcie finansowe może wynieść do 200 tys. złotych. W przypadku budynków gospodarczych służących zaspakajaniu niezbędnych potrzeb osoby/rodziny wysokość pomocy wynosi maksymalnie do 100 tys. zł, niezależnie od liczby uszkodzonych obiektów.

GS

Zobacz także