Czy mieszkańcy podkrakowskiej Skały odwołają swojego burmistrza? Znamy termin referendum

pl.m.wikipedia.org

5 kwietnia 2020 roku odbędzie się referendum w sprawie odwołania burmistrza miasta i gminy Skała Krzysztofa Wójtowicza, który stanowisko objął po wyborach w 2018 roku. Postanowienie o zarządzeniu referendum w podkrakowskiej gminie podpisał komisarz wyborczy w Krakowie.

Pierwsze sygnały o możliwości przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania burmistrza Skały pojawiły się pod koniec2019 roku. Jego inicjatorzy uważają, że burmistrz nieefektywnie zarządza gminą, lekceważy głos mieszkańców, nadużywa władzy, a po skażeniu wody pitnej na terenie gminy – narażał mieszkańców na utratę zdrowia (według niektórych zbyt późno poinformował o zagrożeniu). Kontrowersje budzi też reorganizacja szkół w gminie. Zwolennicy burmistrza uznają te zarzuty za absurdalne.

Inicjatorom referendum udało się zebrać wymaganą liczbę podpisów pod wnioskiem do komisarza wyborczego – musieli mieć poparcie od ok. 840 osób, przedstawili komisarzowi listy z blisko1,4 tys. podpisów. Aby wyniki kwietniowego referendum były ważne, do urn musi pójść blisko 3 tys. mieszkańców Skały.

W Skale było już referendum w sprawie odwołania burmistrza. Wtedy okazało się nieważne, ale kilka miesięcy później mieszkańcy wybrali w wyborach samorządowych innego burmistrza.

GS

Zobacz także