„Rada„Rada„Rada
„Rada„Rada„Rada

Czy polityk z Krakowa znowu zablokuje plany PiS? I uratuje wolne media?

Musisz przeczytać

Rehabilitacja po Covidowa
Rehabilitacja po Covidowa

Opozycja może sobie krzyczeć, że zrobi wszystko, by zablokować nowy podatek, który PiS chce nałożyć na media. Ale jeśli ktoś może rzeczywiście powstrzymać rządzących, to jedynie polityk Zjednoczonej Prawicy z Krakowa – Jarosław Gowin. A jego Porozumienie już wysyła sygnał, że tak może się stać.

Środowy protest mediów odbił się szerokim echem. Niektórzy komentują, że czarne ekrany TVN, Polsatu i wielu innych stacji telewizyjnych miały większą oglądalność niż programy TVP. To pewnie przesada, ale strajk mediów rzeczywiście unaocznił (też pewnie przesadnie), do czego może doprowadzić rząd, któremu nie podoba się krytyka dziennikarzy.

Ale jeśli ktoś myśli, że czarne ekrany wywarły jakieś wrażenie na Jarosławie Kaczyńskim, to chyba się myli. Jeśli będzie tylko mógł nałożyć na znienawidzone przez niego TVN i Gazetę Wyborczą nowy haracz, który utrudni im życie, zrobi to bez względu na to, ile ciemnych ekranów będzie w Polsce. Problem w tym, że może nie móc.

I nie chodzi wcale o rozemocjonowaną opozycję, która rzuca deklaracjami o walce za wszelką cenę o wolność mediów. Jeśli ktoś skutecznie może powstrzymać prezesa PiS, to jedynie Jarosław Gowin. Jego Porozumienie już wysyła sygnał, że się nad tym zastanawia. To jeszcze nie jest jednoznaczna deklaracja o braku poparcia dla nowego podatków dla mediów, ale stanowisko sygnalizujące, że tego poparcia może nie być.

Oczywiście oficjalny powód to troska o demokrację, prawo i wolne media. Ale jakoś sama nasuwa się myśl, że będzie to także słodka zemsta za ostatnią próbę puczu w Porozumieniu, na którą Jarosław Kaczyński dał przyzwolenie.

Co się stanie? Możliwości są trzy. Pierwsza – wicepremier z Krakowa zagłosuje jednak za podatkiem i nie będzie się cieszył. Ten scenariusz już przerabialiśmy, więc łatwo o powtórkę z rozrywki. Drugi wariant to głosowanie przez Jarosława Gowina przeciwko nowemu podatkowi, ale bez radości. To też już było przy zablokowaniu majowych wyborów prezydenckich. Trzecia możliwość – głosowanie za i cieszenie się z tego. Choćby tylko w duchu.

Grzegorz Skowron

Teksty publikowane w dziale Publicystyka są prywatnymi opiniami autorów. Chcesz podzielić się swoimi przemyśleniami lub wyrazić swoje zdanie na naszym portalu? Napisz: redakcja@krknews.pl

Harder
Harderfit
- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca