Czy powstanie Skwer Wolnej Ukrainy? Część radnych dzielnicy Stare Miasto jest przeciwna

Przypomnijmy. Po agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie, w ramach solidarności z narodem ukraińskim, pojawił się apel o zmianę nazwy części placu Biskupiego przy którym znajduje się Konsulat Rosyjski na Skwer Wolnej Ukrainy. Pomysł ten nie spodobał się części radnych dzielnicy Stare Miasto, którzy w uzasadnieniu do pozostawienia starej nazwy placu odnoszą się do…Bohaterów Stalingradu !!

   Przeciwnych zmianę nazwy placu jest kilkoro radnych dzielnicowych , którzy przygotowali projekt uchwały o bezwzględnym zachowaniu historycznego nazewnictwa. W uzasadnieniu uchwały czytamy o „praktykowanym przez setki lat nazewnictwu ulic, który jest istotnym elementem tożsamości”. Jako przykład wskazują ulicę Starowiślną, która w okresie komunistycznym została przemianowana na Bohaterów Stalingradu – Administracyjne manipulowanie tymi nazwami w przeszłości prawie zawsze przynosiło skutki odwrotne do zamierzonych. Narzucona mieszkańcom Krakowa ulica Bohaterów Stalingradu, zawsze była ulicą Starowiślną, a ulica Waryńskiego zawsze była ulicą św. Gertrudy” – czytamy w projekcie uchwały. 

    Przeciwnego zdania jest  przewodniczący dzielnicy I Stare Miasto Tomasz Daros, który zaproponował zmianę nazwy części placu Biskupiego na Skwer Wolnej Ukrainy. Radny argumentuje ,iż „wyjątkowość obecnej sytuacji uzasadnia działanie w trybie pilnym. Proponowana nazwa nie tylko będzie stanowić  ważny gest wsparcia i solidarności ale też odnosi się do jakże dzisiaj  aktualnych i symbolicznych słów przypisywanych Józefowi Piłsudskiemu „nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy

 Dyskusja i głosowanie nad uchwałami odbędzie się dzisiaj na sesji Rady Dzielnicy I. O Zmianie nazwy może zdecydować Rada Miasta, stanowisko dzielnicy jest tylko opinią, którą Rada Miasta może, ale nie musi uwzględnić.

(JS)

Konsulat Rosji przy ulicy Obrońców Ukrainy 2022 roku i placu Wolnej Ukrainy?

 

 

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie