Czy Twardowski wyląduje na księżycu? Rozpoczyna się niezwykły festiwal

Cracovia Danza / fot. Sebastian Dudek

Pakty z diabłem, Kot w Butach oraz opowieści znad Gangesu. Jubileuszowy 20. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” odbędzie się w Krakowie w dniach 21-28 lipca pod hasłem „bajki, baśnie i legendy”. W programie festiwalu znajdą się opowieści ze świata fantazji, nawiązujące do europejskiego, polskiego oraz krakowskiego dziedzictwa kulturowego.

Podczas imprezy odbywać się będzie również wiele spektakli i pokazów zespołów z całego świata, a w finałowy weekend tancerze pojawią się w najpiękniejszych miejscach Starego Miasta m.in. Collegium Maius, Barbakan czy Rynek Główny ożywiając tańcem zabytki Krakowa.

Oficjalną inaugurację rozpocznie spektakl „Pan Twardowski. Ale bajka!” w wykonaniu Cracovii Danzy z muzyką na żywo skomponowaną prze Stanisława Moniuszkę. Widz zostanie zabrany w podróż do świata magii, w którym legendarny bohater podpisuje pakt z diabłem. Widowisko ma się odbyć w poniedziałek o godz. 19.00 w Teatrze Variété. 

W sobotę, 27 lipca o godz. 20.00 na scenie na Rynku Głównym odbędzie się Wieczór Baśni, w ramach którego krakowska publiczność obejrzy międzynarodową produkcję „Metamorfozy. Kot w Butach”. Na scenie zaprezentuje się mistrz tańca Pierre-Francois Dollé, który na scenie wykonywał taniec Króla Słońce, Ludwika XIV.

Zagraniczne akcenty pojawią się w formie indyjskiego pokazu tańca pod tytułem „Znad Jamuny i Gangesu” w niedzielę 28 lipca, o godz. 20.00 na Rynku Głównym.

Festiwal Tańców Dworskich to nie tylko występy, ale również warsztaty. Krakowianie będą mogli poznać m.in. włoski taniec renesansowy, kontredanse francuskie czy indyjski taniec Kathak. By tradycji stało się zadość Cracovia Danza przygotowała coroczny Bal dla Publiczności, który odbędzie się w sobotę, 27 lipca o godz. 21.00.

Pełen program imprezy znajdziecie tutaj.

Organizatorem wydarzenia jest Balet Dworski Cracovia Danza. Zespół istnieje od 2006 roku, a dyrektorem artystycznym została Romana Agnel. Tancerze prezentują zarówno tańce średniowieczne jak i układy inspirowane latami 20-tymi. W repertuarze znajdują się m.in. takie produkcje jak „Balet o kawie”, „Wokół Wita Stwosza” czy „Harnasie”.

D.C.

Zobacz także