Czy w Krakowie pojawią się nowe autobusy elektryczne? Dwie oferty dostawy pojazdów

fot. MPK

Do MPK SA w Krakowie wpłynęły dwie oferty od producentów, którzy chcą dostarczyć do Krakowa 50 nowych przegubowych autobusów elektrycznych o długości 18 m. Evo Bus Polska Sp. z o.o. wyceniła realizację tego kontaktu na 151 885 000 zł netto, a firma Solaris Bus&Coach SA na 134 500 000 zł netto.

Realizacja tego kontraktu rozpocznie się jak tylko MPK SA w Krakowie otrzyma dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Jeżeli opracowany przez MPK SA w Krakowie wniosek aplikacyjny uzyska na tyle wysoką ocenę, aby znaleźć się na liście projektów zakwalifikowanych do dofinansowania, to wszystkie autobusy zostaną dostarczone do Krakowa do końca 2020 roku.

Przypomnijmy, że nowe autobusy elektryczne będą wyposażone w klimatyzację, monitoring, system informacji pasażerskiej oraz platformy ułatwiające wsiadanie i wysiadanie osobom poruszającym się na wózkach.

Będą wykorzystywane na czterech liniach nr 144, 173,179 i częściowo 503 kursujących przez Aleje Trzech Wieszczów, a wiec w rejonie miasta, gdzie odnotowywane są największe przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza.

Wniosek o dofinansowanie zakupu 50 autobusów elektrycznych MPK złożyło 30 stycznia br. Bierze on udział w naborze do konkursu nr POIiŚ.6.1/1/18, ogłoszonym przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

krakow.pl/js

Zobacz także