„Dama z łasiczką” pokazana… tańcem? Oto co przygotował dla Was Balet Dworski „Cracovia Danza”

Cracovia Danza / fot. Sebastian Dudek

Cykl spektakli baletowych „Cracovia Danza dla tańca”, udział w Krakowskich Nocach, cykl happeningów poświęconych naturze, spotkania z wybitnymi przedstawicielami świata baletu w ramach cyklu „CZAS NA TANIEC!”, wyjazdy m.in. do Austrii, Rosji, Francji, Indii, a także bogata działalność edukacyjna dla dzieci i seniorów. Dla Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” 2020 rok zapowiada się bardzo pracowicie. Zobaczcie, co przygotował dla Was najsłynniejszy taneczny zespół z Krakowa. 

Już 25 lutego „Cracovia Danza” we współpracy z Trupą KOMEDIANTY pokaże widowisko Karnawał Arlekinów. Tym niezwykłym spektaklem, odbywającym się w ramach XI Dni Komedii dell’Arte, grupa zainauguruje kolejny rok w Krakowskim Teatrze Variété. Warto przypomnieć, że od blisko czterech lat zespół regularnie wystawia na tej scenie swoje najpiękniejsze spektakle spięte w cykl „Cracovia Danza dla tańca”. W ten sposób instytucja tworzy niezwykłą ofertę taneczną dla mieszkańców miasta.

24 marca „Cracovia Danza” zaprezentuje spektakl „La Fortuna. Dama z łasiczką”, opowiadający o sportretowanej przez Leonarda renesansowej piękności, zaś 29 kwietnia, dokładnie w Międzynarodowy Dzień Tańca wystawi przedstawienie „Metamorfozy. Kot w butach”. Będzie to balet z muzyką na żywo oraz z gościnnym udziałem francuskich mistrzów tańca barokowego – Irène Feste i Pierre-François Dollé. W niespełna tydzień później, 5 maja pokazany zostanie spektakl „Od poloneza do mazura”, przenoszący widzów w XIX wiek i ukazujący piękno polskich tańców salonowych i scenicznych, także tych o rodowodzie krakowskim. Natomiast 9 czerwca wystawiony zostanie wielki hit zespołu nawiązujący do znanej naszej legendy – „Pan Twardowski. Ale bajka!”. 

Taniec z naturą

Już od czterech lat Balet „Cracovia Danza” występuje w ramach cyklu happeningów „Cracovia Danza: balet w mieście”, proponując w przestrzeni miejskiej różne tematy pokazów. Tegoroczna, piąta edycja happeningów otrzymała podtytuł „Natura”. Zespół zaproponuje widzom podróż przez ogrody Krakowa. Na trasie tej nie zabraknie Ogrodu Profesorskiego, Ogrodu Botanicznego UJ – najstarszego ogrodu botanicznego w Polsce, założonego w 1783 czy Plant, z których każdy jest innym założeniem architektury przyrody.

Cykl zostanie zainaugurowany 24 kwietnia pod Wawelem, u stóp renesansowego ogrodu królowej Bony. Tegorocznymi happeningami Balet „Cracovia Danza” nie tylko przypomni, że natura od lat stanowiła inspirację dla kolejnych pokoleń kompozytorów i choreografów, ale przede wszystkim zwróci uwagę na naturę, jako najcenniejsze nasze dobro.

„Cracovia Danza” dla seniorów

Podobnie jak w latach ubiegłych balet „Cracovia Danza” wpisuje się swoimi występami w liczne akcje organizowane przez miasto Kraków oraz inne instytucje kultury Krakowa. Także w roku 2020 zespół weźmie udział w Krakowskich Nocach, m.in.: Tańca, Muzeów oraz w przedsięwzięciach takich jak Pochód Lajkonika. Nowością są prowadzone już od 12 lutego warsztaty taneczne dla seniorów Taneczny Salon w Willi Decjusza, odbywające się w ramach współpracy Willi Decjusza z Centrum Aktywizacji Seniorów.

Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”

Jak zwykle w lipcu odbędzie się Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Tegoroczna 21. edycja otrzymała podtytuł „Żywioły”. Na tydzień (19-26 lipca) do Krakowa zjadą mistrzowie tańca z Europy i Azji, a finał festiwalu rozegra się w licznych zabytkach Krakowa. Specjalnie na festiwal zaplanowana została m.in. premiera spektaklu – koncertu „Żywioły” do muzyki Jean-Féry Rebela z XVIII wieku, w choreografii Romany Agnel oraz w wykonaniu mistrza klawesynu Kennetha Weissa oraz tancerzy baletu „Cracovia Danza”.

Ponadto odbędzie się międzynarodowa gala baletowa, podczas której pokazane zostaną fragmenty baletów o tematyce żywiołów czy choreografie oparte na tanecznych przedstawieniach ziemi, powietrza, wody i ognia. Jak zwykle dzięki festiwalowi balet „Cracovia Danza” roztańczy cały Kraków!

Zapominany balet

Jesienią „Cracovia Danza” będzie kontynuować swoje cykle, a także wystawi w październiku rekonstrukcję zapomnianego baletu „Kozacy, czyli zezwolenie wymuszone Antoniego Harta”. Spektakl przygotowany przez Leszka Rembowskiego, choreografa współpracującego z „Cracovia Danza”, będzie miał premierę po latach w październiku, w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, z muzyką na żywo wykonaną przez zespół grający na dawnych instrumentach – The Violin Consort. Będzie to odtworzenie zarówno muzycznie jak i choreograficznie.

Liczne wyjazdy i akcje 

Balet „Cracovia Danza” czekają w 2020 roku zagraniczne wyjazdy. Najbliższa podróż to wyjazd do Wiednia, gdzie 22 lutego zespół wystąpi w ramach 18. Polskiego Balu Wiosny, jednego z najważniejszych wydarzeń polonijnych. W pięknej sali dziewiętnastowiecznego pałacu Ferstel Balet zaprezentuje polski program, zwracając uwagę na różne oblicza poloneza. W kilka dni później reprezentacja baletu wyruszy do Rosji, gdzie w Irkucku poprowadzi kilkudniowe warsztaty tańców polskich zakończone występem.

Warto przypomnieć, że zgodnie z wieloletnimi założeniami, „Cracovia Danza” zajmuje się promocją niematerialnego dziedzictwa kulturowego, jakim jest taniec. Spektakle zespołu zawierają i będą zawierały rekonstrukcje dawnych tańców z historycznych traktatów. Zespół będzie także się zajmował promocją tańców polskich, w tym przede wszystkim poloneza, co zostało spięte wspólnym tytułem #polonezcracoviadanza.

 

Zobacz także