„Demokracja bez niezależnych sądów nie istniej” Protest w Krakowie [foto, wideo]

Przed budynkiem sądu w Krakowie, w rocznicę protestów pod Sądami w całej Polsce, odbył się protest w ramach sprzeciwu wobec bezprawnego działania Prezydenta RP, który niezgodnie z brzmieniem art. 183 Konstytucji, samowolnie wygasił kadencję sędziów Sądu Najwyższego, w tym, I Prezes Sądu Najwyższego, Małgorzaty Gersdorf.

Część z sędziów już dawno zapowiedziała, że pomimo decyzji Prezydenta będzie kontynuować swoją pracę. O godzinie 20, Krakowianie, solidarnie z mieszkańcami innych polskich miast, zebrali się pod budynkami sądu, by okazać wsparcie sędziom Sądu Najwyższego. W proteście wzięli udział studenci, profesorowie, sędziowie, mieszkańcy, którzy jak mówią, nie godzą się na szerzenie bezprawia i wyprowadzanie Konstytucji i wyprowadzanie Polski z kręgu europejskiej kultury prawnej.

Europo, nie odpuszczaj! Kraków, 3.07.18

Posted by Video-KOD on Tuesday, July 3, 2018

Podczas protestu można było wysłuchać przemówień, m.in sędziego Waldemara Żurka, adwokata Tomasza Cyrola, który stwierdził: „Proszenie” prezydenta RP przez sędziów SN o możliwość pozostania na stanowisku jest nie tylko poniżające, ale przede wszystkim prowadzi do sytuacji, w której prezydent może dokonywać selekcji.

W trakcie protestu, pomiędzy przemówieniami, licznie zebrani skandowali hasła: Solidarność naszą siłą, Wolne Sądy, Wolna Polska. Jak komentuje sprawę decyzji Prezydenta RP prof. Fryderyk Zoll, „Władza PiSu postanowiła w ramach programu wielkiej destrukcji Państwa upokorzyć Sąd Najwyższy i jego sędziów (…) Demokracja bez niezależnych sądów nie istnieje. PiS nie miał prawa przedwcześnie przenieść sędziów w stan spoczynku i skrócić kadencję I Prezesa SN nie uznajemy aktów tej władzy obrażających Konstytucję.”

W tym samym czasie w innych małopolskich miastach odczytano manifest Komitetu Obrony Demokracji: Jesteśmy pozbawieni ochrony prawnej wobec władzy coraz bardziej ignorującej wszelkie standardy. Przychodzimy też tu po to aby przestrzec wszystkich potencjalnych kandydatów do Sądu Najwyższego, którzy by chcieli wykorzystać niekonstytucyjność działań władzy dla swojej kariery. Takiej nielojalności wobec Rzeczypospolitej i jej praw nie będzie wolno zapomnieć. Przychodzimy pod sądy aby wyrazić nasza solidarność z postawami sędziów, broniącymi Konstytucji.

Oraz:  Jeżeli kogoś z Państwa zapyta Pani Prezydentowa w fastfoodzie który to z przepisów Konstytucji jej małżonek naruszył, można śmiało wskazać artykuł 183 ust. 3. Przewiduje on sześcioletnia kadencję Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. I wprawdzie minister Szczerski może ośmieszać Polskę tłumacząc że przecież nie jest to norma bezwzględna bo przecież Prezes może umrzeć to jednak przyszłe Trybunały wolnej Polski orzekające w sprawie prezydenta Dudy nie będą mogły mieć wątpliwości. Dziś Prezydent wydając akt przenoszący prezes Gersdorf w stan spoczynku pogwałci Konstytucję. Zrobi to w sposób palący swoją oczywistością. Więc stojąc obok prezydenckiej pary w dowolnym fast foodzie nie lękajmy się powiedzieć: art. 183 ust. 3.

Na zakończenie protestu odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego.

/materiały prasowe KOD/

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie