Deszczowy wtorek w Krakowie? Oto pomysły na jego spędzenie

fot. Pixabay

Wtorek w Krakowie to przede wszystkim moc filmowych atrakcji. Ale to nie wszystko! W kulturalnym rozkładzie jazdy na dziś coś ciekawego znajdą dla siebie nie tylko kinomani. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami!

Bez wątpienia informacją dnia jest rozpoczęcie dwunastego już Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Impreza, która przyciąga wierną bazę miłośników filmowych motywów, w tym roku również ma kuszący program. Po szczegóły odsyłamy oczywiście na stronę festiwalu, czyli www.fmf.fm, ale zdradzimy, że dziś w kościele św. Katarzyny usłyszymy m.in. utwory z filmów „Misja”, „Pan od muzyki” i „Śmierć w Wenecji”.

Przypominamy też, że w Kinie Pod Baranami trwa przegląd filmowy pt. „Dom, przestrzeń, architektura”. Dziś będziemy mogli zobaczyć dwa interesujące filmy. Film „Bloki” jest pierwszym długometrażowym, wieloaspektowym obrazem poświęconym budownictwu mieszkaniowemu w Polsce od roku 1956 do współczesności. W filmie głos zabierają najważniejsi twórcy polskich osiedli, między innymi Henryk Buszko, Aleksander Franta, Danuta Olędzka, krytycy architektury i historycy, tacy jak Jarosław Trybuś, Filip Springer, Andrzej Basista oraz wielu innych. Zaś bohater drugiego filmu to katowicka Superjednostka, jeden z największych budynków mieszkalnych w Polsce. Kamera filmu Teresy Czepiec przemieszcza się po labiryncie schodów i korytarzy, zagląda do niektórych mieszkań i rejestruje toczące się we wnętrzu życie… Początek pokazu o godz. 19.00.

W Centrum Kultury Podgórza czeka nas wykład „Olga Boznańska – malarska paleta zasnuta mgłą”. O jednej z najbardziej utalentowanych polskich artystek opowie Ewa Gaj. Początek wykładu o niezwykłej malarce o godz. 15.30, oczywiście przy Sokolskiej 13!

Warto również wspomnieć, że krakowski balet dworski „Cracovia Danza” po latach wznawia przedstawienie taneczne „La Fortuna. Dama z łasiczką”. Spektakl w reżyserii Pawła Winsczyka ukazuje życie kochanki księcia Mediolanu Lodovica II Moro. Spektakl w choreografii i inscenizacji Romany Agnel zobaczymy dziś na gościnnej scenie krakowskiego teatru Variété przy ul. Grzegórzeckiej 71. Początek o godz. 19.00.

Ciekawie zapowiada się również filmowy wieczór w małym kinie przy Krupniczej 38. Czeka nas tam seans filmowy organizowany we współpracy Skandynawistyczne Koło Naukowe UJ oraz kino Paradox w ramach cyklu pokazów kina skandynawskiego. Zobaczymy „Serce z kamienia”, duńsko-islandzką koprodukcję w reżyserii Guðmundura Arnara Guðmundssona. Na 129 minut przeniesiemy się do malowniczej osady rybackiej na Islandii, aby śledzić codzienne życie nastolatków, wkraczających w nowy dla siebie świat. Początek seansu o godz. 20.45.

jk, krakow.pl

Zobacz także