Niech deweloperzy budują przedszkola

Musisz przeczytać

To dobry kierunek. Radny Wojciech Krzysztonek złożył rezolucję, w której domaga się, aby deweloperzy partycypowali w rozbudowie infrastruktury społecznej. Żłobków, szkół i przedszkoli.

Obecnie deweloperzy mają obowiązek współfinansowania niezbędnej rozbudowy chodników i dróg dojazdowych do nowego osiedla. W ten sposób powstają wyspy, do których można dojechać, często tylko jedną drogą, ale nie ma tam nic oprócz bloków. O resztę muszą martwić się mieszkańcy.

1,5 roku oczekiwania na żłobek

Przykład? Osiedle Avia na Czyżynach. Oto głos jednego z mieszkańców na forum internetowym osiedla:

„Moja córka w tym roku zaczyna szkołę. Niestety już teraz w obu wspomnianych szkołach jest za dużo dzieci. Oczywiście większość dzieci się dostanie ale jeśli zwłaszcza w budynku szkoły 155 jest już kilka klas na każdy rocznik a dzieci zaczynają lekcje między 8 a 11 to jest niezbyt ciekawie.

W tej chwili dzieci jeszcze są jakoś upychane ale nie wyobrażam sobie aby te dwie szkoły wystarczyły kiedy w Avii i nowych blokach innych deweloperów zostaną zamieszkane wszystkie mieszkania. Nie wspominam już o żłobku – do jedynego publicznego w okolicy czekałem 1,5 roku. Teraz dostanie miejsca pewnie graniczy z cudem. Przedszkola podobnie.”

Społeczna odpowiedzialność deweloperów

Radny Wojciech Krzysztonek chce, aby deweloperzy mieli dodatkowe obowiązki.

– Budowie nowych osiedli nie towarzyszy rozbudowa infrastruktury społecznej. Na takich Czyżynach dla przykładu mamy jeden żłobek samorządowy. Myślę, że warto, aby w kosztach budowy takiej infrastruktury partycypowali deweloperzy. Złożyłem w tej sprawie specjalną rezolucję Rady Miasta Krakowa do posłów i senatorów – mówi KRKnews.

„W kosztach niezbędnej przebudowy lub budowy dróg partycypują deweloperzy. Brakuje analogicznej regulacji prawnej w stosunku do infrastruktury społecznej, a warto podkreślić, że nowo budowane osiedla w znacznej części zasiedlają młode małżeństwa 
i pary z dziećmi. To przyczynia się w powstania lub pogłębienia istniejącego deficytu takich obiektów w tych rejonach. Społeczna odpowiedzialność deweloperów powinna obejmować stworzenie swoim klientom maksymalnego komfortu życia także w tym zakresie” – czytamy w rezolucji.

Społeczna odpowiedzialność? W biurach deweloperów do teraz pękają ze śmiechu.

(wm)

fot. Budimex Nieruchomości

 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

4 KOMENTARZE

4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca