Diecezja tarnowska najbardziej religijna. A krakowska?

Spada religijność Polaków. W diecezji krakowskiej też. Tak wynika z najnowszego raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Trzeba pamiętać, że to dane za ubiegły rok, przed falą protestów protestów przeciwko zaostrzeniu przepisów antyaborcyjnych i pedofilii w kościele oraz przed pandemią koronawirusa.

Najnowszy raport o polskim kościele pokazuje, że coraz rzadziej uczestniczymy w niedzielnych mszach świętych i coraz rzadziej przyjmujemy sakramenty. Nadal najbardziej religijne jest południe Polski, ale i tu religijność spada.

Najbardziej religijni są mieszkańcy diecezji tarnowskiej. Tam ponad 70 proc. wierzących uczestniczy w niedzielnych mszach. W diecezji krakowskiej – zaledwie 46,9 proc., choć ten wynik i tak nie jest najgorszy (daje 7. miejsce). W diecezji szczecińsko-kamieńskiej w mszach uczestniczy tylko 23,3 proc. osób uważających się za chrześcijan.

Diecezja tarnowska jest liderem także pod względem liczby osób przystępujących do komunii świętej. Ten sakrament przyjmuje w niedziele 26,1 proc. W diecezji krakowskiej to już tylko 18,4 proc., a w sosnowieckiej – zaledwie 9,4 proc. (to najgorszy wynik).

Wykonywane od wielu lata badania religijności pokazują, że z roku na rok spada liczba osób uczestniczących w niedzielnych mszach, biorących ślub przed ołtarzem, chrzczących dzieci. Przykład: jeszcze w roku 2000 na msze w niedziele chodziło 47,5 proc. Polaków. W ubiegłym roku – już tylko 36,9 proc. Spada też liczba dzieci uczęszczających na religię. Spadki do tej pory nie były duże, ale notowane są od lat.

Ciekawe mogą być wyniki za rok, bo badanie będzie przeprowadzone po protestach przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego i pedofilii w kościele oraz pandemii, po której część wiernych może już nie wrócić do kościołów na niedzielne msze. A może zagrożenie koronawirusem spowoduje wzrost religijności…

(GS)

Najnowsze

Co w Krakowie