Aktualności Kultura

Dla mieszkańców Nowej Huty to świętość. Kino „Światowid” otrzyma drugie życie

Wreszcie. Kino „Światowid” zostanie przebudowane. – To bardzo ważne wydarzenie dla Muzeum PRL-u i cieszymy się bardzo, że wreszcie do niego doszło – mówi Jacek Salwiński, wicedyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które na zlecenie gminy Kraków zarządza Muzeum PRL-u.

Umowę podpisano z firmą MAE Multimedia Art Education, która wykona projekty wystawy stałej oraz adaptacji architektonicznej i przebudowy budynku dawnego kina.

Zakończenie prac projektowych planowane jest na luty 2019 r. Zostaną sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i będą kosztowały 2 644 050 zł. Ich przygotowanie otworzy drogę do gruntownego remontu i przebudowy budynku oraz stworzenia wystawy stałej. Koszt wszystkich prac związanych z przystosowaniem budynku kina Światowid na potrzeby Muzeum PRL-u szacowany jest na 50 mln zł.

fot. mprl.pl

Podpisanie umowy jest wynikiem konkursu na projekt architektoniczno–budowlany oraz projekt aranżacyjny wystawy stałej wraz z opracowaniem scenariusza, który rozstrzygnięto w październiku 2016 r. Zwycięski projekt firmy MAE Multimedia Art & Education Sp. z o.o. przewiduje m.in.: utworzenie na dachu budynku kina letniego oraz umieszczenie głównej sali ekspozycyjnej pod placem przed budynkiem.

Kino Światowid wzniesiono w latach 1955-57, według projektu Andrzeja Uniejewskiego. Ma 3480 m² powierzchni i dwie sale projekcyjne. Jedną z jego największych atrakcji są mieszczące się w piwnicach schrony.

for. mprl.pl

Muzeum PRL-u jest dziś miejscem spotkania różnych narracji o PRL-u – politycznej, społecznej, obyczajowej, kulturalnej. Przygotowuje wystawy (obecnie zwiedzać można trzy: „Paczka z Ameryki”, „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie” i „W kontrze. Solidarność Małopolska w stanie wojennym”), zaprasza na rozmowy i debaty na temat epoki (szczególnie popularne są te poświęcone architekturze), a także zajęcia dla dzieci i seniorów. Na zlecenie gminy Kraków prowadzi też prace nad utworzeniem trasy turystycznej po nowohuckich schronach.