Mechanizm dźwigni to jeden z fundamentów, który pozwala nam korzystać z zacisków oraz docisków spawalniczych. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, to zaawansowane technicznie urządzenia, które mogą wytrzymać naprawdę sporo. Jaki jest ich model działania? Czym kierować się przy wyborze? Odpowiadamy!
Profesjonalne zaciski – co musisz o nich wiedzieć?
Przede wszystkim musisz zapamiętać, że zacisk to tylko jedno z kilku określeń, których używamy, by opisać te urządzenia. Często określamy je też mianem ścisków spawalniczych. Mimo skomplikowanego nazewnictwa sama filozofia działania jest bardzo prosta.
Zazwyczaj bazuje ona na tzw. dźwigni kolanowej (w zależności od wersji produktu – ręcznej lub pneumatycznej). Z zacisków korzystamy w wielu różnych segmentach rynku. Są one niezastąpione przy:
- montażu,
- obróbce,
- pracach stolarskich,
- mocowaniach,
- formowaniu pokryw lub osłon (tutaj szczególnie przydają się zaciski typu zamek),
- pracach wykonywanych w trudnych warunkach – z pewnością docenisz właściwości techniczne, jakie oferują np. zaciski ręczne HD 52H.
Pamiętaj, że jakość tych produktów ma kluczowe znaczenie. Warto korzystać z rozwiązań sprawdzonych, od firm, które działają na rynku od wielu lat. Można tu wskazać np. na DESTACO, które tworzy te akcesoria już od ponad stu lat – ich zaciski spawalnicze kupisz w Cloos.
W ofercie firmy znajdziesz nie tylko nowoczesne zaciski spawalnicze magnetyczne, ale też systemy zmiany narzędzi na ramieniu robota, czy rozwiązania z zakresu automatyzacji procesów liniowych i obrotowych. W Cloos kupisz też produkty personalizowane, dostosowane pod indywidualne zamówienie i warunki montażu.
Jakie innowacje pojawiają się na rynku zacisków spawalniczych?
To rynek, który podlega ciągłym zmianom. Wiele z nich wynika z wdrażania kolejnych rozwiązań ze świata robotyki, które mają pomóc firmom w zwiększeniu wydajności pracy. Jedną z innowacji, która pojawiła się w tym segmencie rynku, są tzw. zaciski EE, czasem nazywane też EOAT. Co je wyróżnia?
Są to urządzenia, które przymocowuje się do końca ramienia robota. W wielu przypadkach można korzystać z nich naprzemiennie. Profesjonalne firmy, jak DESTACO tworzą te podzespoły we współpracy z inżynierami przeprowadzającymi wdrożenia, dzięki czemu masz pewność, że kupujesz podzespoły sprawdzone, które realnie zwiększą komfort pracy w przedsiębiorstwie.
Sektor innowacji obejmuje również chwytaki, kleszcze spawalnicze, ale i tak ciekawe rozwiązania, jak zaciski pionowe z montażem doczołowym. Co je wyróżnia? Można tu wskazać na:
- brak ingerencji w połączenie montażowe,
- zastosowanie hartowanych tulei w kluczowych punktach obrotu,
- niski profil (225-UF i 235-UF),
- duży prześwit (2002 i 2007-UF),
- te same wzory otworów w obrębie całych serii produktów.
Pojawiają się też nowe generacje zacisków ręcznych, tzw. toggle-locki, które mają dodatkową blokadę zapobiegającą niezamierzonemu otwarciu urządzenia. Są to też akcesoria niezwykle uniwersalne, sprawdzą się w przemyśle, segmencie usług lotniczych, spawaniu, CNC oraz w branży moto.
Te najlepsze, które kupisz np. w Cloos, oferują też nacisk o maksymalnej wartości 7000 N, deklarowaną szerokość otwarcia wynoszącą aż 90 stopni oraz niewielką wagę, zbliżoną do jednego kilograma.
Właśnie takie, nowoczesne zaciski spawalnicze to rozwiązania, które realnie pomagają oszczędzać czas, pieniądze, a przy tym wpływają na zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu pracownika w firmie.