Do Krakowa przyjechały dzieci z sierocińca we Lwowie

W niedzielę do Krakowa dotarły dzieci z lwowskiego sierocińca. 36 dzieci oraz 10 opiekunów znalazło schronienie w jednym z krakowskich hoteli. Po dwudniowym odpoczynku cała grupa pojedzie do Łodzi.

Na Ukrainie 98 tys. dzieci znajduje się pod opieką domów dziecka. Wraz z wybuchem wojny ich sytuacja stała się dramatyczna. Wiele domów dziecka zostało bez jakiejkolwiek opieki ze strony dorosłych. Wychowawcy opuścili podopiecznych, bo poszli walczyć lub ewakuowali się ze swoimi rodzinami. Dlatego ruszyła akcja ewakuacji dzieci, którą koordynuję polska organizacja SOS Wioski Dziecięce.

Dzieci z opiekunami z niedzielnego transportu zostaną w Krakowie przez 2 dni. Nocleg zapewnił bezpłatnie jeden z krakowskich hoteli. Do pomocy włączył się również krakowski magistrat, który zaoferował opłacenie kosztów dziennego wyżywienia oraz niezbędnych rzeczy potrzebnych w pobycie i dalszej podróży.

 – Urząd Miasta Krakowa postanowił włączyć się w pomoc dla sierot ze Lwowa. Oprócz wyżywienia, zabawek, odzieży chcemy zorganizować dzieciom czas wolny aby choć na chwile zapomniały o wojnie i trudach podróży. Przygotowaliśmy autobus MPK, którym dzieci wraz z opiekunami będą mogły zwiedzić Kraków. W planach jest zwiedzanie Muzeum Inżynierii Miejskiej oraz krakowskiego ZOO –  powiedziała KRKNews Beata Sabatowicz, wicedyrektor kancelarii prezydenta miasta Krakowa.

Więcej informacji jak można pomoc w ewakuacji sierot z Ukrainy pod linkiem : SOS Wioski Dziecięce 

 

(JS)

Najnowsze

Co w Krakowie