Wraz z pierwszymi przymrozkami do Krakowa wraca smog. W niektórych rejonach miasta normy zostały przekroczone nawet o kilkaset procent.
Wskaźniki pomiaru jakości powietrza prezentowały się dzisiaj źle niemal całym Krakowie. Czujniki Airly rano wykazały, że stężenie pyłów PM 10 i PM 2,5 miejscami przekroczyły dopuszczalne normy nawet dwukrotnie. Tak było m.in. przy Pilotów, Bema, Nowaczyńskiego. Uśrednione dla Krakowa pomiary jakości powietrza w godzinach porannych wynosiły: skażenie PM2.5: 148% normy (39 µg/m³), skażenie PM10: 176% normy (74 µg/m³). Zanieczyszczenie rośnie.
Wczoraj w nocy wprowadzono 2 stopień zagrożenia dla powiatu krakowskiego. W piątek rano mamy 1 stopień zagrożenia dla powiatu krakowskiego, miechowskiego, olkuskiego, oświęcimskiego, proszowickiego, tatrzańskiego i wadowickiego, nowosądeckiego, nowotarskiego, proszowickiego i suskiego.
W związku z ogłoszeniem I stopnia zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza należy ograniczyć wyjścia na zewnątrz. Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:
• unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
• ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
• osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.
Patrycja Bliska