Do Małopolski jedzie pociąg z Uchodźcami z Ukrainy. „Rozszerzamy bazę pomocy”

– Do Małopolski jedzie pociąg z uchodźcami z Ukrainy. Pociąg wyruszył o 4.00 nad ranem z Hrubieszowa. Do Olkusza przyjedzie około 600 osób – mówił Łukasz Kmita, wojewoda Małopolski w Radiu Kraków.

Przez całą noc w Olkuszu trwały przygotowania. Budowano m.in. miasteczko namiotowe.

– Dzięki współpracy z PKP jest punkt informacyjno-recepcyjny. Od wczoraj przygotowaliśmy miejsca na dworcu. W uzgodnieniu z PKP rozszerzamy bazę pomocy. Będziemy to zadanie realizowali pewnie także na starym dworcu. Zostanie wybudowana potężna hala namiotowa przy budynku Urzędu Wojewódzkiego. Będą tam dodatkowe miejsca obsługi osób z Ukrainy – zaznacza wojewoda.

Łukasz Kmita podkreśla, że pomoc jest koordynowana.

– Kilkaset osób skorzystało z punktu na dworcu. Dziękuję wolontariuszom, strażakom i harcerzom. […] Dwie godziny temu był sztab w Olkuszu. Tam zmierza pociąg humanitarny ze Lwowa. W Olkuszu jest stacja PKP LHS, linii szerokotorowej. Ona umożliwia przejazd pociągów z Ukrainy w głąb kraju. Tam w trybie ekspresowym zbudowaliśmy tymczasowy punkt recepcyjny. Jest 20 namiotów, są miejsca, żeby te osoby mogły odpocząć. Będą mogły też zjeść ciepły posiłek – zaznacza wojewoda.

fot. zdjęcie poglądowe

 

Najnowsze

Co w Krakowie