Dodatki do oleju silnikowego — co to takiego?

Musisz przeczytać

W sklepach motoryzacyjnych można kupić specjalne dodatki do olejów silnikowych. Do czego służą i czy warto je stosować?

Dodatki do oleju — zadanie

Dodatki do olejów silnikowych to substancje uszlachetniające, które mają za zadanie poprawienie działania podzespołów silnika. Olej czasami po prostu nie wystarcza. Takie dodatki oczyszczają silnik z zanieczyszczeń wytrąconych z oleju, zmniejszają tarcie elementów ciernych, zapobiegają wyciekom.

Dodatkowej ochrony wymagają w szczególności silniki starszych młodszych, ale też intensywnie eksploatowane młodsze silniki, ponieważ w takich warunkach pracy powstaje więcej zabrudzeń obniżających osiągi pojazdów oraz same oleje silnikowe z czasem tracą swoje właściwości ochronne.

Kiedy warto kupić dodatki do oleju?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, postaw na dodatki do oleju, jeśli masz starszy silnik lub młodszy silnik pracujący w trudnych warunkach (np. w próbach sportowych), ale też:

  • z rury wydechowej lecie niebieski dym podczas przyspieszania,
              
  • ciągle musisz uzupełniać olej,
              
  • masz silnik z DPF.

Dodatki do oleju — jakie wybrać?

Na rynku jest wiele opcji. Podczas zakupów najlepiej wziąć pod uwagę kryterium funkcjonalności. Do najbardziej popularnych zalicza się preparaty zmniejszające tarcie. Dodatek do oleju silnikowego Liqui Moly może pomóc w redukcji tarcia, zapobiegając bezpośredniemu kontaktowi metal o metal w samym silniku benzynowych i Diesla, jak i w pompach, przekładniach i w sprężarkach. Ponadto poprawia lepkość oleju, wydłuża żywotność silnika i zmniejsza zużycie paliwa. W tym pomagają drobne cząsteczki ceramiczne, które chronią metalowe części silnika. Można również postawić na dodatki zwiększające właściwości smarne. Zawierają one dwusiarczek molibdenu, który pokrywa filmem olejowym powierzchnie podatne na tarcie. Zwiększają także efektywność działania silnika, wydłużają jego żywotność i zmniejszają jego hałas. Kolejnym rozwiązaniem są dodatki do czyszczenia silnika z osadów. Wypłukują zanieczyszczenia powstałe poprzez wykorzystywanie zużytego oleju lub oleju kiepskiej jakości. Doskonale czyszczą wałki rozrządu, elementy głowicy i kanały olejowe. Są też dostępne środki dyspersyjne, z antyoksydantami oraz antykorozyjne.

Uwaga na „cudowne środki”

Nawet najlepszy preparat do oleju silnikowego nie będzie w stanie naprawić mechanicznych uszkodzeń spowodowanych przez niewłaściwy olej silnikowy. Podstawą jest terminowa wymiana oleju silnikowego, uzupełnianie niskiego poziomu oleju silnikowego, wymiany filtrów oleju i powietrza i tak dalej. Najpierw zacznij od oleju silnikowego, a dopiero później pomyśl o dodatkach, inaczej dodatki będą bezużyteczne.

 

 

 

 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca