Dodatkowe punkty przy rekrutacji do liceum za antyaborcyjną pracę

Tyle samo dodatkowych punktów przy rekrutacji do liceum dostaje finalista konkursu informatycznego, laureat olimpiady wiedzy chemicznej i autor… rysunku antyaborcyjnego nagrodzonego w konkursie „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”.

Trzy dodatkowe punkty przy rekrutacji do liceum może otrzymać uczeń nagrodzony w antyaborcyjnym konkursie „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”. Jego uczestnicy przygotowują pracę literacką, plastyczną lub multimedialną. Konkurs „odkryła” jakiś czas temu małopolska kurator oświaty Barbara Nowak i jako pierwsza zdecydowała o wpisaniu go na listę olimpiad szkolnych premiowanych dodatkowymi punktami przy rekrutacji. W tym roku z dodatkowych punktów mogą korzystać nie tylko uczniowie z Małopolski, ale też z kolejnych ośmiu województw.

O kontrowersjach wokół antyaborcyjnego konkursu można przeczytać na portalu Miasto Pociech. Organizatorem konkursu „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki jest krakowskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Miasto Pociech zwraca uwagę, że prace mogą nadsyłać już 10-letnie dzieci, a tematyka obejmuje “wszystkie aktualne zagadnienia bioetyczne, jak antykoncepcja, aborcja, in vitro czy eutanazja”.

Nagrodzeni mogą liczyć nie tylko na nagrody rzeczowe, starsi – na finansowe, ale także na dodatkowe punkty przy rekrutacji do liceum. Dokładanie na 3 punkty. „To sporo, bo o dostaniu się do wymarzonej szkoły może zadecydować nawet pół punktu” – zawraca uwagę krakowski portal o edukacji. I podaje, że w województwie małopolskim dokładnie tyle samo punktów otrzymują: finalista trzyetapowego konkursu informatycznego “Od algorytmu do programu”, laureat Olimpiady Wiedzy Chemicznej organizowanej przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także osoba, która zostanie laureatem Młodzieżowej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie.

Miasto Pociech podaje także, że kontrowersyjny konkurs „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, to nie jedyny religijny konkurs, za który uczniowie mogą zdobyć dodatkowe punkty w rekrutacji do liceum. „W tego typu zawody obfituje zwłaszcza województwo małopolskie, gdzie zarząd nad szkołami sprawuje Barbara Nowak. W opublikowanym przez nią w tym roku wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, dzięki którym można zdobyć dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół średnich jest już blisko 20 konkursów o tematyce religijnej” – czytamy w artykule „Uczniowie w Małopolsce za dodatkowe punkty fotografują kościoły i recytują wiersze religijne”. Np. finalista “Biblijnego Konkursu Tematycznego Z Dobrą Nowiną przez życie”, organizowanego od 2016 roku przez kurator Barbarę Nowak we współpracy z krakowską i tarnowską kurią, zdobywa 5 dodatkowych punktów, tytuł laureata daje 7 punktów.

Cały artykuł – MIASTO pociech

(red)

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie