Biznes Polecane

Dom to nie hotel? Nie dla nich!

Gród Kraka to z pewnością niezwykle atrakcyjne turystycznie miejsce, zarówno dla gości z zagranicy, jak i dla Polaków z innych części kraju. Atrakcji jest tak wiele, że nawet te największe trudno byłoby obejrzeć w jeden dzień. To właśnie między innymi z tego powodu tak często praca w Krakowie związana jest z branżą hotelarską. Możliwości zatrudnienia jest wiele, przy czym większość ofert obejmuje stanowiska niższego szczebla. Recepcjonista czy pokojowa? Sprawdź dwie najczęściej poszukiwane opcje!

Wizytówka hotelu – czym zajmuje się recepcjonista

Zwykle praca recepcjonisty kojarzy nam się przede wszystkim z witaniem gości czy wydawaniem kluczy do pokojów. Jednak obowiązków na tym stanowisku jest znacznie więcej! To także m.in. przyjmowanie rezerwacji, odpowiadanie na pytania, nawet te najdziwniejsze (te o pogodę czy politykę to jedne ze standardowych, a przy tym najprostszych!), a także na… skargi i zażalenia. Zeszyty odeszły do lamusa, dziś goście kierują się prosto na recepcję, aby wyrzucić z siebie frustracje dotyczące nie tylko pobytu w hotelu, ale też całego swojego życia. Pół biedy, jeśli wcześniej nie zwiedzili hotelowego baru… Dlatego właśnie osoba decydująca się na taką posadę powinna być cierpliwa i bezkonfliktowa. Kluczem do sukcesu jest uśmiech i komunikatywność!

Jak zostać recepcjonistą? Formalnie nie ma wymogu posiadania konkretnego wykształcenia, jednak mile widziane są osoby po studiach z zakresu Turystyki i Rekreacji lub po technikach hotelarskich czy szkołach policealnych o tym profilu. Bardzo ważna jest natomiast dobra znajomość przynajmniej jednego języka obcego. Ile zarobimy? Podejmując pracę w Krakowie możemy liczyć na ok. 2600 zł brutto, jednak często w grę wchodzą także systemy premiowe. Co więcej, przy zdobyciu odpowiedniego doświadczenia i wykazaniu zaangażowania mamy szansę na posadę kierowniczą, która wiąże się ze znacznie wyższą pensją, nawet o 3000 zł brutto!

Pokojowa – bez niej ani rusz!

Hall cały w marmurze, uśmiechnięta pani w recepcji, sympatyczny i usłużny boy hotelowy, elegancki apartament, a tam… brud! Wyobrażacie sobie taki scenariusz? Osoby zajmujące się sprzątaniem często są niedoceniane, a przecież tak ważne w każdym hotelu! Aby podjąć taką pracę, nie jest konieczne żadne konkretne wykształcenie, a zapotrzebowanie wzrasta w sezonie urlopowym, dlatego często obowiązków takich podejmują się młodzi ludzie, chcący zarobić swoje pierwsze pieniądze. Równie dobrze można jednak podjąć się pracy etatowej. Do pożądanych cech na tym stanowisku należą przede wszystkim dokładność i sumienność, a także pracowitość. Liczy się bowiem nie tylko jakość, ale też szybkość wykonywania obowiązków. Zarobki, zwłaszcza na początku, nie są może imponujące, ponieważ rzadko kiedy zarobimy więcej niż 2300 zł brutto. Jednak przy odrobinie szczęścia, w przypadku podjęcia pracy w Krakowie, może to być nawet 2800 zł brutto. Stawki zmieniają się również wraz z doświadczeniem, a co za tym idzie, awansem na szefa zmiany. Należy również pamiętać, że czasami goście zostawiają napiwki dla osób sprzątających ich pokoje.

Niektórzy twierdzą, że praca jest naszym drugim domem. Szczególnie w przypadku hoteli ma to wiele wspólnego z prawdą. Zmiany nocne, często lepiej płatne, a niekiedy nawet nocleg w miejscu pracy, to w branży hotelarskiej żadne zaskoczenie.

Chcesz znaleźć dobrą pracę w Krakowie, sezonową bądź na stałe? Zajrzyj na stronę https://www.gowork.pl/praca/krakow;l!

/artykuł sponsorowany/