Dom z Grotą inspirowany legendą o Smoku Wawelskim powstanie nieopodal Błoń (GALERIA)

Dom z Grotą Bogusława Barnasia z BXB studio powalczy o tytuł najlepszego budynku świata. To jedyny projekt z Polski  finale World Architecture Festival w Singapurze. Dom z Grotą inspirowany legendą o Smoku Wawelskim powstanie na działce porośniętej paprociami, w bezpośrednim sąsiedztwie Lasu Wolskiego, nieopodal krakowskich Błoń i będzie posiadał widok na cały Kraków – zachwala swój projekt BXB studio

Zaprojektowany przez BXB Studio dom powstanie w Krakowie niedaleko Błoni i Lasu Wolskiego. Zostanie wybudowany na północnym stoku, dzięki czemu z jego okien i tarasu będzie rozpościerał się niesamowity widok na miasto. Tym, co jednak najbardziej wyróżnia go na tle innych projektów, są… lewitująca łąka i nawiązujące do legendy o Smoku Wawelskim Smocze Oko czy fasada, która będzie pokryta przywodzącą na myśl gadzie łuski, dynamicznie układaną cegłą.

Dom z grotą posiadał będzie dwa ogrody – jeden leśny w Grocie – pod budynkiem, drugi w kształcie falującej łąki zlokalizowanej na dachu.

Jego fasada o niezwykle złożonej płaszczyźnie pokryta będzie parametrycznie formowaną cegłą, która przypominać ma Smocze Łuski. Zastosowana ceramika Wienerberger odwołuje się również do krakowskich tradycji, wszechobecnej tutaj cegły formującej okoliczne domy, kamienice czy fortyfikacje na Wzgórzu Wawelskim. Wspólnie ze specjalistami z Multiko architekci opracowali nie tylko panoramiczne przeszklenia, które otulą cały budynek, ale również surrealistyczny przeszklony basen przypominający niezwykłe Smocze Oko.

Architekci zaprojektowali niespotykany dotąd portal wejściowy inspirowany wielowiekową tradycją formowania strefy wejścia do budynku, który poza podstawowymi funkcjami reprezentacyjnymi posiada elementy dodatkowe pełniące określone funkcje w budynku, jak: formowanie i doświetlanie ogrodu leśnego, zadaszenie strefy wejściowej, pełnienie funkcji balastu statycznego dla nadwieszonej konstrukcji budynku jak również podstawy konstrukcyjnej dla schodów wewnętrznych, wykorzystanie cyrkulacji powietrza poprzez zewnętrzny komin wentylujący budynek powietrzem przefiltrowanym leśnym mikroklimatem Groty, przy zastosowaniu inteligentnie sterowanych okien.

Twórcy domu kominem wentylującym nazwali charakterystyczne wyoblenie portalu – falującej fasady wykończonej unikatowo układaną cegłą Wienerberger. Komin na fasadzie zasysa powietrze wydobywające się z wnętrza groty i formuje podcień, który chroni fasadę południową przed działaniem promieni słonecznych w lecie. U podstawy wspomnianego komina znajduje się automatycznie sterowane okno, które reguluje przepływ naturalnego powietrza do wnętrza budynku, wspomagając naturalną wentylację domu powietrzem przefiltrowanym leśnym mikroklimatem.

Na samym szczycie budowli, zaprojektowany został taras widokowy w taki sposób, aby lewitował nad łąką i nie wymagał balustrady przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa użytkowania. Dzięki temu nie zaburzamy doznań widokowych obejmujących panoramę całego Krakowa. Na tarasie otulonym łąką kwietną zaprojektowano indywidualnie personalizowaną przez BXB studio outdoorową kuchnię Cana, kreując tym samym ideę outdoor living & cooking.

fot. materiały prasowe 

 

Patrycja Bliska 

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie