To nie wandale, lecz przyroda doprowadziła do uszkodzenia świeżo odnowionych neonów restauracji „Stylowa” w Nowej Hucie. W połowie grudnia kilka liter oderwało się od elewacji, spadając na ziemię. Początkowo podejrzewano celowe odrywanie liter, jednak urzędnicy utrzymują, że przyczyną incydentu były warunki atmosferyczne, a konkretnie opadający z dachu lód i śnieg.
Rekonstrukcja neonów nad restauracją Stylowa, malowanie elewacji i montaż markizy kosztowało prawie 250 tys. zł. Uroczyste odsłonięcie, a raczej podświetlenie odbyło się 3 marca ubiegłego roku. Od tego czasu mieszkańcy Nowej Huty ponownie mogli podziwiać jedne z symboli dzielnicy.
Niestety w połowie grudnia neony zostały uszkodzone. Odpadły litery z napisów „KAWIARNIA” oraz „STYLOWA”. Jak ustalił Zarząd Budynków Komunalnych, przyczyną uszkodzenia było najprawdopodobniej uderzenie spadającego lodu z dachu lub gzymsów budynku. ZBK zlecił już prace naprawcze.
– Zakończenie prac związanych z naprawą uszkodzonych neonów planowane jest pod koniec lutego 2024 – informują urzędnicy.
Kolorowe neony to część historii i tradycji Nowej Huty. Niegdyś różnobarwne światła zdobiły sklepy, restauracje i lokale. Łącznie było ich około 150. Dziś większość z nich to już tylko wspomnienie.
Jako pierwszy udało sie odnowić neony restauracji Stylowa, czyli najstarszego nowohuckiego lokal (działa od 1956 roku). Neony zostały odtworzone w tradycyjnej technologii i na wzór istniejących niegdyś w tym miejscu pierwowzorów (stan na przełom lat 70 i 80 XX w.). Wykonane zostały 3 napisy, po jednym na każdej z elewacji.
Wykonanie projektu plastycznego neonów poprzedzone było kwerendą archiwalną, wywiadami oraz analizą plastyczną istniejących uwarunkowań architektonicznych i praktyki projektowej panującej pół wieku temu. Celem rekonstrukcji było przywrócenie nie tylko wartości estetycznej i symbolicznej ale również wartości historycznej, zarówno jako elementu architektonicznego na zabytkowej elewacji jak również jako urządzenia technicznego. Z tego powodu w czasie rekonstrukcji starano się, na tyle na ile to możliwe, nawiązać do praktyk wykonawczych stosowanych w momencie powstania oryginalnych neonów (pocz. lat 70. XX wieku).
Patrycja Bliska
Kolejne drzewa do wycięcia pod budowę Tramwaju do Mistrzejowic