Doradca premiera o wielkanocnych obostrzeniach: Święcenie? Jeśli już, to na zewnątrz

Prof. Andrzej Horban, główny doradca Rady Medycznej przy Premierze RP udzielił długiego wywiadu „Rzeczpospolitej”, w którym porusza temat świątecznych obostrzeń.

Od soboty będzie obowiązywał nowy limit osób w kościołach. Będzie zdefiniowany analogicznie jak w przypadku handlu, czyli 1 osoba na 20m kw. przy zachowaniu odległości 1,5 m i zasad bezpieczeństwa.

– Należy znacznie ograniczyć liczebność ludzi na mszach. Limit 1 osoba na 20 metr kwadratowy wydaje się rozsądny. Do tego święcenie – jeśli już, to na zewnątrz. Decyzje nie powinny być jednak w ręku władz kościelnych, ale państwowych. Pytanie, czy wierni tych zaleceń będą przestrzegać. Wiosną rok temu przestrzegali. Przypomnijmy sobie, jak było zeszłej Wielkanocy – mówi Horban w rozmowie z „Rzeczpospolitą„.

Horban przyznaja też, że w przeszłości władze nie zawsze słuchały zaleceń Rady Medycznej. – O tym może kiedy indziej. Teraz nie czas na takie podsumowania. Mogę powiedzieć tylko tyle, że np. nie do końca mieliśmy wspólne zdanie w kwestii ferii zimowych i podziału ich na terminy – dodaje doradca premiera.

Najnowsze

Co w Krakowie