Doradca premiera straszy całkowitym lockdownem, a metropolita krakowski zachęca do udziału w mszach w kościele

Prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. walki z pandemią koronawirusa sugeruje wprowadzenie całkowitego lockdownu, jeśli liczba zakażeń przekroczy 30 tys. dziennie. Tymczasem abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski zachęca do osobistego udziału w mszach świętych, a księży, by informowali wiernych, że udział w transmisji z wielkanocnych nabożeństw to nie to samo, co obecność w świątyni.

– Jeśli w tym tygodniu przekroczymy 30 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem, to możliwe jest wprowadzenie całkowitego lockdownu – stwierdził w rozmowie z Polsatem prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. walki z pandemią. Dopytywany, czy rząd przygotowuje się do takie rozwiązania, przyznał, że coraz częściej się o tym rozmawia. – Jeśli będzie wprowadzony całkowity lockdown, to w Wielkanoc kościoły powinny być zamknięte – dodał prof. Horban.

Wielu epidemiologów i lekarzy uważa, że konieczne jest zamknięcie kościołów, by ograniczyć liczbę nowych zakażeń koronawirusem. Tymczasem w poszczególnych diecezjach pojawiają się zalecenie dotyczące nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Takie wydał także metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski.

W zaleceniach tych sugerowane są pewne ograniczenia, skrócenie niektórych obrzędów, ale organizowanie ich w kościołach – przy zachowaniu reżimu sanitarnego. A co z transmisjami w telewizji czy internecie? „Duszpasterzy zachęcam do organizowania transmisji celebracji parafialnych oraz do informowania wiernych o ich terminach, z podkreśleniem różnicy pomiędzy uczestnictwem w celebracjach, a przeżywaniem ich w łączności duchowej za pośrednictwem środków przekazu” = można przeczytać we „Wskazaniach na Wielki Tydzień 2021 roku dla Archidiecezji Krakowskiej”. Ale też abp. Jędraszewski przypomina, że nadal obowiązuje udzielona przez niego w październiku 2020 roku dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej mszy świętej.

(GS)

Najnowsze

Co w Krakowie