Dorożki znikną z Krakowa? „Prezydent Majchrowski będzie musiał zdecydować”

Ponad pół tysiąca osób podpisało się pod apelem Krakowskiego Stowarzyszenia Obrony Zwierząt do prezydenta Jacka Majchrowskiego o wprowadzenie zakazu wykorzystywania koni do ciągnięcia dorożek po ulicach Krakowa. 

–  Tak mocne poparcie dla naszej inicjatywy to wyraźny znak dla decydentów, że żyjemy w XXI, a nie w XIX wieku i najwyższa pora wyciągnąć z tego właściwy wniosek. A jest on taki, że miejsce konia powinno być na pastwisku, a nie rozgrzanym w największych upałach jak patelnia krakowskim rynku, w oparach smogu czy niebezpiecznym ruchu ulicznym – twierdzi Agnieszka Wypych, przewodnicząca Krakowskiego Stowarzyszenia Obrony Zwierząt.

„Specyficzna grupka turystów”

Jak informuje przewodnicząca KSOZ, przytłaczająca większość podpisów, zbieranych od kilku dni pod petycją internetową pochodzi właśnie od mieszkańców Krakowa, którzy są oburzeni faktem, że proceder wykorzystywania koni do ciągnięcia dorożek  trwa nadal i ma się świetnie.

Wielu sygnatariuszy podkreśla przy tym w komentarzach, że z tego typu „usług” nie korzystają wcale mieszkańcy miasta, tylko turyści.

– Dlatego prezydent Jacek Majchrowski będzie musiał w końcu zdecydować, czy bardziej chce być prezydentem niewielkiej, dość specyficznej grupki turystów i biur podróży, czy też może jednak prezydentem mieszkańców Krakowa – uważa Agnieszka

13 – 17 i co dalej?

Przypomnijmy, że według autorów petycji, dotychczasowe przepisy magistratu w tym zakresie nie sprawdziły się. pomimo dokonywania w nich w poprzednich latach drobnych modyfikacji.

Nadal nie chronią one skutecznie bezpieczeństwa i zdrowia koni, które pracują nawet w temperaturze znacznie przekraczającej regulaminowy poziom 28 stopni na wyznaczonym, zacienionym termometrze w Sukiennicach, gdyż ograniczenia w tym zakresie obowiązują tylko między godziną 13 a 17, podczas gdy latem znacznie wyższe temperatury panują często od rana do późnego wieczora.

Na dodatek perfidia tych iluzorycznych obostrzeń polega na tym, że konie nie pracują w cieniu, ale w skwarze sięgającym nawet 40 stopni, a jakby tego było mało, nawet tak fikcyjne wymogi bywają lekceważone w praktyce.

dn / inf.prasowa

zdjęcie tytułowe / fot. Pixabay

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie