Dostałeś SMS-a od tego numeru? To nie jest oszustwo, małopolska policja szuka poszkodowanych

Otrzymałeś SMS-a od numeru +48 798030846? Nie ignoruj go. Prokuratura Regionalna w Łodzi i Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości do 4 stycznia prowadzi kampanię informacyjną, która ma pomóc ustalić wszystkich poszkodowanych przez internetowych oszustów. O sprawie informuje w specjalnym komunikacie Małopolska Policja 

Centralne Biuro Zwalczania Cybeprzestępczości Zarząd w Łodzi i Prokuratura Regionalna w Łodzi prowadzą śledztwo w sprawie oszustw inwestycyjnych. W najbliższych dniach CBZC wyśle SMS-y z prośbą o kontakt do osób, które mogły paść ofiarą przestępstwa. 

 – W związku z prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi postępowaniem przygotowawczym dot. podejrzenia zaistnienia czynu z art. 258§1 k.k. i in. związanych z działalnością platform inwestycyjnych o nazwie RoyalZysk, Topeu, Primeu, Kraj Maklerów, Masl oraz Be22 w najbliższych dniach Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości wyśle wiadomość sms z informacją o prowadzonym śledztwie dotyczącym oszustw inwestycyjnych na platformach internetowych, z prośbą o odpowiedź, w przypadku zainwestowania przez osoby pokrzywdzone, środków finansowych – informuje małopolska policja 

Oto treść wiadomości SMS, którą rozsyła policja:

 – „Zarząd w Łodzi Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości prowadzi śledztwo dotyczące oszustw inwestycyjnych na platformach internetowych nadzorowane przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi. Pana/Pani numer ujawniono na liście rozmów zrealizowanych przez grupę przestępczą. W przypadku wpłaty środków finansowych na inwestycję, prosimy o przekazanie szczegółów utraty środków na adres e-mail: oszustwa.inwestycyjne@cbzc.policja.gov.pl”  – to pełne brzmienie wiadomości SMS, której spodziewać powinny się osoby ustalone w postępowaniu prowadzonym przez łódzkich policjantów. Do potencjalnych poszkodowanych przestępczym procederem ma trafić z numeru telefonicznego: +48 798 030 846.

Według ustaleń śledczych oszuści publikowali w internecie ogłoszenia o możliwości uzyskania szybkich i dużych zysków. Aby skorzystać z oferty, należało dokonać wpłaty środków. Dzięki temu można było utworzyć konto na fałszywych giełdach. Na spreparowanych stronach internetowych klienci mogli zobaczyć jak rosną ich zyski.

W pewnym momencie oszuści prosili klienta o zainstalowanie na swoich telefonach oprogramowania AnyDesk, dzięki któremu później uzyskiwali dostęp do wszystkich aplikacji, przejmowali loginy i zaciągali pożyczki albo przelewali sobie pieniądze kont poszkodowanego. Oszukani nie mogli też wypłacić zysków wypracowanych przez rzekome inwestycje.

Patrycja Bliska 

 

 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie