Dramatyczna sytuacji w Policji. Funkcjonariusze nie będą nakładać mandatów?!

Tak źle już dawno nie było. W całej Polsce brakuje chętnych do pracy w Policji. Nie inaczej jest w Krakowie. W naszym województwie jest obecnie aż 366 wakatów! Na domiar złego funkcjonariusze zapowiadają protest. Jedną z jego forma ma być nienakładanie mandatów.

W całym kraju, według informacji przekazanej związkom zawodowym przez Komendę Główną Policji, według stanu na 1 kwietnia 2018 roku brakuje 5329 funkcjonariuszy. W pierwszym kwartale odeszło 1637 policjantów, a przyjęto 623.

Najwięcej wakatów jest w Komendzie Stołecznej Policji – aż 855! Dalej plasują się województwa dolnośląskie (557 wakatów) i łódzkie (503).

W Małopolsce na kandydatów do pracy w Policji czeka 366 miejsc. Tylko w pierwszym kwartale tego roku przyjęto zaledwie 81 osób. To i tak niezły wynik, bo w innych województwach nie udało się zwerbować aż tylu funkcjonariuszy. Ze służby odeszło jednak aż 128 mundurowych.

Prawie wszyscy chcą strajkować!

W związku z pogarszającą się sytuacją, związkowcy przeprowadzili ankietę dotyczącą ewentualnego strajku. 

„Uposażenia funkcjonariuszy zdegradowane do poziomu najniżej wykwalifikowanych pracowników, brak waloryzacji, brak wynagrodzenia za ponadnormatywny czas służby, popsuty system emerytalny, to zaledwie część problemów, które wpływają na fatalną sytuację materialną funkcjonariuszy i ich rodzin, ale również na to, że coraz mniej wartościowych osób garnie się do służby, a doświadczeni funkcjonariusze odchodzą w poszukiwaniu pracy lepiej opłacanej, a przy tym mniej ryzykownej. Nieosiągnięcie porozumienia dającego gwarancje rzeczywistej poprawy sytuacji zmusza związki zawodowe reprezentujące interes wszystkich polskich funkcjonariuszy do zaostrzenia swoich dotychczasowych działań” – tymi słowami  związkowcy zachęcają do wypełnienia ankiety innych funkcjonariuszy.

Ponad 99 procent ankietowanych opowiedziało się za przeprowadzeniem ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. 

Nie będą nakładać mandatów?

Najwięcej osób opowiedziało się za nienakładaniem mandatów za wykroczenia, za które można stosować pouczenia – pomimo ostatnich narzuconych funkcjonariuszom ustaleń. Taką opcję wybrało 12 750 osób.

Policjanci myślą również o strajku włoskim, zorganizowaniu mundurowego miasteczka protestacyjnego w Warszawie, pikietowaniu w Brukseli, masowym wzięciu zwolnienia lekarskiego lub oddaniu w dniu protestu krwi.

(rg)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie